[OL]4you na

Olomouc (o)žije! Třetí ročník oblíbeného festivalu rozproudí město 24. června

Na začátku byla láska k hudbě, kultuře a touha uspořádat v Olomouci festival, který oživí ulice města a vdechne jim jedinečnou atmosféru a neodolatelný náboj, tolik potřebný po covidové pandemii. Tak se zrodila akce s názvem Olomouc (o)žije. Akce, jejíž první ročník předčil očekávání a druhý potvrdil její neochvějné místo v kulturním kalendáři. A třetí ročník rozezní olomoucké ulice už 24. června. Do města se chystá řada umělců a pořadatelé mají připraveno hned několik novinek.

Olomouc (o)žije! Třetí ročník oblíbeného festivalu rozproudí město 24. června

"Vždycky se mi líbila myšlenka podobného festivalu – spousta umělců najednou v centru města. Dlouho ve mně zrála touha něco takového uspořádat právě v Olomouci. Pořád jsme zvažovali, jak to udělat tak, aby akce opravdu stála za to. A covid nahrál tomu, že jsme do toho šli. Všichni měli po období pandemie obrovskou chuť veřejně vystupovat, být v kontaktu s publikem, umělci... Zkrátka se bavit," přibližuje zrod festivalu jeho organizátor Štěpán Havran. Olomouc (o)žila hned napoprvé tak, že tomu stěží mohl uvěřit. A druhý ročník potvrdil, že přesně takový koncept perfektně zapadl do olomoucké kulturní skládačky...

Třetí ročník festivalu Olomouc (o)žije se uskuteční v sobotu 24. června a nabídne opět pestřejší program. "Velmi nás těší, že většina umělců, kteří se účastnili předchozích ročníků, opět potvrdila, že na festival do Olomouce dorazí. Bereme to jako důkaz, že se festival líbí nejen návštěvníkům, jejichž podpory si nesmírně vážíme, ale i samotným hudebníkům," říká Havran. Umělci na akci vystupují zdarma, lidé jim přispívají "do klobouku".

Zážitky napříč uměním
A všichni, kteří zavítají 24. června do centra Olomouce, se mohou těšit na spoustu novinek. Kromě toho, že si budou moci užít hudební vystoupení desítek umělců, čekají je i jiné druhy umění. "Letošní ročník nabídne živé a spontánní město, jež se návštěvníkům otevře napříč nejrůznějšími druhy umění. Vedle hudby se tak představí i výtvarné umění, fotografie, ale také tanec," vyjmenovává Štěpán Havran a dodává, že z fotografů se na festivalu představí například Jindřich Štreit či Milena Valušková. "Momentálně řešíme finální seznam umělců i míst, kde se lidé budou moci s fotografiemi setkat,“ podotýká Havran. Mezi vystupujícími nebude chybět ani kouzelník a lidé se mohou těšit na hvězdy slam poetry.

"Letos se pokoušíme festival dostat i do míst, která jsou běžně očím Olomoučanů skryta. Zároveň se jednotlivé umělce snažíme zasadit do prostředí, jež kulturní zážitek návštěvníka umocní.  Chceme si pohrát s dramaturgií tak, aby si každý, kdo festival navštíví, odnesl ještě intenzivnější zážitek," popisuje spoluorganizátor festivalu Lukáš Hodis.

Chystá se i program pro děti, který zabaví nejmenší návštěvníky, aby si i ti přišli na své. Chybět nebudou ani tolik oblíbené happy pointy, v nichž si návštěvníci mohou vybojovat (vyzpívat) některou z odměn.

FOTO: Vojtěch Duda

Nový web, unikátní hashtag i cedulky s popisy
Organizátoři rovněž pracují na novém webu, který bude přehledný a přinese vedle kompletního programu také interaktivní mapu, díky níž se návštěvníci festivalu budou moci v bohaté programové nabídce lehce zorientovat a najít si zábavu podle vlastních preferencí. Před pár dny už představili nový vizuál, jenž zachovává ducha události a zároveň koresponduje s tím, jakým směrem se festival ubírá. Pro lepší orientaci v den konání festivalu se organizátoři rozhodli opatřit jednotlivá stanoviště cedulkami s názvem umělce a QR kódem, prostřednictvím kterého mohou návštěvníci daného umělce podpořit. Chystá se i hashtag, pomocí něhož by lidé mohli označovat fotografie sdílené na sociálních sítích, jež by se „propisovaly“ přímo na web festivalu a každý by tak měl k dispozici živou interaktivní mapu města tepajícího zábavou.

Komunitní snídaně jako start festivalu
Protože setkávání není nikdy dost, rozhodli se organizátoři odstartovat celý festivalový den velkou komunitní snídaní na Horním náměstí. Snídani ve společnosti blízkých či přátel si návštěvníci mohou vychutnat u velkého prostřeného stolu, který pro tento den vyroste v centru města. Kdokoliv si může přisednout, přinést jídlo, sdílet jej mezi sebou a u toho bude hrát klavír či housle... "Naší vizí je otevřít a oživit Olomouc už ráno. Ať si lidé donesou jídlo, navzájem ochutnají, co dobrého připravil ten druhý, popovídají si, seznámí se… A naladí se tak na odpolední program, který potrvá až do nočních hodin," usmívá se Štěpán Havran.

Spontánnost na prvním místě
Novinek se chystá více a organizátoři je budou odhalovat postupně, stejně tak seznam účinkujících, který je skutečně bohatý. "Naším jediným přáním je, aby si festival užili jak umělci, tak návštěvníci. Aby si zachoval spontánnost, živelnost i tu krásnou energii, pro kterou si ho lidé zamilovali. Když se někomu bude chtít tančit, ať tančí. Jestli bude chtít někdo vzít nástroj a zahrát si, ať jej vezme. Ať se zkrátka lidé přijdou pobavit. Ať Olomouc (o)žije!“ říká závěrem Štěpán Havran.

Partnerem festivalu je Město Olomouc.

FOTO: Vojtěch Duda

Olomouc (o)žije - 24. 6. 2023
web →
facebook →

Tak si 24. červen zapište do diářů barevným písmem. Olomouc (o)žije už potřetí!

reklama