[OL]4you na

Olomouc (o)žije už v sobotu. Chystá se komunitní snídaně, unikátní výstava a nekonečný koncert

Více než stovka hudebníků, kteří rozpálí centrum města, komunitní snídaně, jakou Olomouc ještě nezažila, navíc s charitativním podtextem, zóna pro děti, ale také open air výstava olomouckých fotografů. To a mnohem více nabídne ten největší festival v ulicích města. Olomouc (o)žije už potřetí v sobotu 24. června a tentokrát přijde s ještě pestřejší paletou zábavy... Pozvání na festival přijali i Jumping Drums, KJ SAX, Brass Avenue, Trocha Klidu, Marcell, The Bluesmen s Hanou Ulrichovou a Emilem Viklickým, Sugar and Spice holding company či Alžběta Kolečkářová nebo Terez Wrau, ale také fotografové Jindřich Štreit, Luděk Peřina, Vladislav Galgonek a řada dalších.

Olomouc (o)žije už v sobotu. Chystá se komunitní snídaně, unikátní výstava a nekonečný koncert

"Velmi nás těší, že většina umělců, kteří se účastnili předchozích dvou ročníků, na festival do Olomouce opět dorazí. Bereme to jako důkaz, že se festival líbí nejen návštěvníkům, jejichž podpory si nesmírně vážíme, ale i samotným hudebníkům," říká hlavní organizátor akce Štěpán Havran. Na začátku přitom vůbec netušil, jakou vlnu nadšení svým nápadem uspořádat festival, který by po covidovém období vdechl život do ulic města, vyvolá. Už první ročník se setkal s obrovským zájmem, druhý ročník byl ještě vydařenější a letos se festival posunul na další úroveň. Vedle nekonečného koncertu více než stovky umělců nabídne komunitní snídani, fotografické výstavy, tanec, ale také program pro děti, občerstvení a chybět nebudou ani Happy pointy, kde si návštěvníci budou moci vyzpívat odměny.

Komunitní snídaně, jakou ulice města ještě nezažily
Celý festival odstartuje v 9:00 komunitní snídaní na Horním náměstí před radnicí. "Naší vizí bylo otevřít a oživit Olomouc už ráno. Ať si lidé donesou jídlo, navzájem ochutnají, co dobrého připravil ten druhý, popovídají si, seznámí se… Bude na ně čekat nazdobený stůl, u něhož si budou moci vzájemně nabídnout své dobroty a za klavírního doprovodu vychutnat ojedinělou atmosféru první komunitní snídaně, kterou ulice našeho města zažily," popisuje Havran. U stolu bude k dispozici asi 200 míst, ale posnídat mohou návštěvníci i mimo vyhrazená místa. Od 9:00 zazpívá Rana, od 11:00 vystoupí mistr České republiky ve slam poetry Anatol Svahilec.

"A protože dobrých skutků není nikdy dost, rozhodli jsme se tuto snídani spojit také s olomouckou neziskovou organizací Dobré místo pro život. Během celého rána tak budete moci podpořit pomocí QR platby nebo zakoupením výborné kávy od Traffic Coffee nově vznikající projekt Otevřeme zahradu, který usiluje o přeměnu zahrady Hospice na Svatém Kopečku a vytvoření komunitního místa pro klienty i veřejnost," dodává Štěpán Havran. 

Hudební zážitek, na který se nezapomíná
Samotný hudební program vypukne už ve 13:00 na náměstí Hrdinů, kde na saxofon zahraje temperamentní KJ SAX, tu později vystřídá skvělá pražská kapela Brass Anenue (od 14:00). Ve 13:00 se na Horním náměstí u radnice představí šumperská kapela Trocha Klidu, ve vinárně Na břehu Rhony na akordeon zahraje Jaromír Žižka, před Citadelou na Panské 8 na všechny přítomné čeká koncert na niněru v podání Vojcka. Ve 14:00 je na Horním náměstí na programu vystoupení Bubenické školy Ivo Batouška, v 15:00 akrobacie na šálách v podání Aire de La Plata, v 16:00 se na témže místě odehraje Bubenická Show Jumping Drums, v 17:00 bude následovat Arrhythmia. Od 18:00 vystoupí na Žerotínově náměstí zpěvák Marcell, který naváže na celoodpolední program Jakuba Moulise, Big Bandu Žerotín a Mladé krve na stejném místě.

Celkem se až do pozdních nočních hodin vystřídá v centru města více než stovka hudebníků a umělců. "Letos jsme hodně zapracovali na webu, aby si návštěvníci mohli včas zjistit, kdy a kde bude kdo hrát. Také jsme nachystali interaktivní mapu, kde jsou vyznačena všechna místa a účinkující a lidé si mohou vyfiltrovat vystoupení, o která mají zájem," prozradil Havran. 

Na festival se chystá i celá řada sólových umělců, mezi nimi například Lukáš Mareček, oblíbená Terez Wrau, Matěj Plíhal či Alžběta Kolečkářová, na Olodvorku bude k vidění vystoupení Antonína Brtníka, nejvyššího kouzelníka České republiky.

"Všichni umělci bez výjimky vystupují zdarma, i tím je festival unikátní," vysvětluje Havran. Lidé budou moci umělcům přispět takzvaně "do klobouku", nebo jim poslat libovolnou částku prostřednictvím QR kódu. Ten naleznou na jednotlivých pointech i na webu. 

FOTO: Vojtěch Duda

Olomouc ožije také fotografiemi
Na všechny návštěvníky festivalu i milovníky fotografií čeká unikátní open air výstava více než dvaceti olomouckých fotografů, na jejichž mnohdy skutečně raritních snímcích budou moci obdivovat nejen historické momenty a významné události města, ale také zajímavé portréty, nejrůznější tematické dokumenty, proměny v průběhu času či malebná zákoutí Olomouce. "Čeká na vás třicet fotografických souborů zasazených do ulic, jejichž tématem je život v Olomouci od 70. let do současnosti. Mnohdy dosud nezveřejněné snímky vám tak nabídnou zcela unikátní pohled do historie a společenského dění v našem městě. Uvidíte například unikátní soubory Beatníci ze 70. let, fotky z oslav 1. májů v 80. letech nebo sametové revoluce v Olomouci, ale také dokumenty ze začátku milénia o ukrajinských dělnících nebo vietnamské komunitě," říká Emil Pališek, organizátor fotosekce.

Fotografie budou rozmístěny po širším centru města. Mezi vystavovateli nechybí Jindřich Štreit, jenž představí Bohuňovické Matičky nebo (AB)normalizaci, známá olomoucká fotografka Milena Valušková, Vladislav Galgonek a jeho Portréty žen, Luděk Peřina, Vladimír Krinitsky, Jiří Sosna, Jiří M. Doležel a další autoři. 

Happy pointy i program pro děti
Od 14:00 bude v  zahradách kapucínského kláštera připravena dětská zóna, v níž se o program pro nejmenší budou starat Svišti v pohybu. 

Na festivalu najdou návštěvníci také takzvané Happy pointy, na nichž si budou moci vyzpívat třeba mojito, zmrzlinu, kávu nebo pivo zdarma. Tyto odměny věnovaly samotné podniky.

Na Horním náměstí bude po celý den k dispozici info stánek a bude se prodávat také festivalový merch. 

Hudba bude městem znít až do nočních hodin. "Naším jediným přáním je, aby si festival užili jak umělci, tak návštěvníci. Aby si zachoval spontánnost, živelnost i tu krásnou energii, pro kterou si ho lidé zamilovali. Když se někomu bude chtít tančit, ať tančí. Jestli bude chtít někdo vzít nástroj a zahrát si, ať jej vezme. Ať se zkrátka lidé přijdou pobavit. Ať Olomouc (o)žije!" říká závěrem Štěpán Havran. Od 22:00 bude v areálu letního kina probíhat after party, na níž zahraje DJ Pavlo Chekay aka Villain Gecko. Akce se koná za podpory města Olomouce a Olomouckého kraje.

Veškeré informace o festivalu včetně podrobného programu najdete na webových stránkách olomouczije.cz.

reklama