[OL]4you na

Olomoucký majáles oslaví své 10. narozeniny velkolepě

Po třech letech se vrací do Olomouce studentský majáles Univerzity Palackého. Oslaví zde od 24. do 25. května své desáté narozeniny. Přijďte a užijete si kvalitní program plný hudby, filmu či divadla.

Olomoucký majáles oslaví své 10. narozeniny velkolepě

Na hudebním programu Olomouckého majálesu jsou finalisté národního kola Eurovize zpěvačka Annabelle a skupina The Valentines nebo výherce Českého slavíka 21 v kategorii Objev roku Michal Horák. O pořádně divoké hudební finále se postarají kapely Circus Brothers a česko-americký projekt N.O.H.A. Krom toho se můžete těšit na dalších 40 bodů programu na pěti scénách. Zahrnují například divadelní představení, výstavy, besedy, workshopy nebo prezentace více než čtyřiceti studentských a neziskových organizací a spolků.
„Letošní jubilejní ročník připravujeme se zbrusu novým třicetičlenným studentským týmem. Většina studentů přitom kvůli pandemii ještě žádný majáles v Olomouci nezažila, takže o to větší je to výzva i zábava,“
dodává Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP, který majáles koordinuje od jeho prvního ročníku.

Hlavní program akce, zahrnující oblíbený alegorický průvod městem a korunovaci krále nebo královny majálesu na balkónu radnice, se bude konat ve středu 25. května na Biskupském náměstí a na nádvoří přilehlé Zbrojnice.

Majálesové veselí začne ale už o den dříve na parkánu Uměleckého centra UP nebo v Jazz Tibet Clubu. „Během dvou dnů se v programu objeví třeba souboje v slam poetry, vystoupení králů improvizace O.LI.V.Y. nebo workshopy s Olomouckou dílnou a s žongléry ze spolku Cascabel,“ doplňuje Martínek. Organizátoři chystají i jedinečný LIVE Jukebox, výstavy a výtvarné instalace a samozřejmě nakrojení narozeninového dortu společně s novou královnou nebo králem majálesu. V plánu jsou i menší scény v klubu 15 Minut nebo na Olodvorku.

Letošní novinky

S kulatým výročím akce přichází navíc organizační tým hned s několika novinkami. Tou nejvýraznější je posun termínu akce z prvního květnového týdne na týden poslední, konkrétně na 24. a 25. května. „Pro posun jsme se rozhodli jednak kvůli výhledům na festivalovější počasí, jednak už jde o zkouškové období, kdy nejsou studenti tolik svázáni školními povinnostmi,“ dodává Bára Přibylová z produkce festivalu. I letos bude navíc vstup na akci volný. Vstupné nebo startovné bude svázáno jen s několika málo body programu, veškerý výtěžek poté poputuje na podporu ukrajinských rodin v Olomouci.

Další novinkou je větší důraz akce na udržitelnost. „Majáles je letos zapojen do projektu Čistý festival. Návštěvníkům budou po celém areálu k dispozici unikátní koše k třídění plastů, plechovek, papírů a směsného odpadu. Tříděný odpad bude navíc sbírat úklidová četa. Mimo to plánujeme využívat jen zálohované kelímky, se Skautským institutem chystáme swap oblečení a připravujeme i besedu nebo filmové projekce k tématu udržitelnosti,“ vypočítává koordinátorka pro udržitelnost Simona Otypková.

Jak ale připomínají sami studenti, příprava programu je stále v procesu, sledujte web olomouckymajales.cz nebo Facebook Olomoucký majáles UP. Akci pořádá Univerzita Palackého v Olomouci za podpory Olomouckého kraje a statutárního města Olomouc.

reklama