[OL]4you na

Olomoučtí Sugar & Spice představují nové album: Special Rules

Když nám olomoucká kapela Sugar & Spice Holding Company nabídla exkluzivní rozhovor, netušili jsme, že si pro něj budeme muset zajet přes půl světa... A tak sedíme v nahrávacím studiu v Brooklynu a povídáme si o novém CD...

Olomoučtí Sugar & Spice představují nové album: Special Rules

Ve studiu Mission Sound se potkáváme se všemi členy kapely Sugar & Spice Holding Company, tedy s Radimem Palečkem (zpěv a kytara), Tomášem Hégrem (bicí) a Tomášem Herkeľem (baskytara). „Československé“ (jak o sobě sami s oblibou říkají) bigbítové trio, o kterém jsme psali už v jednom z minulých čísel [OL]4you, zde právě finišuje song, který má jako poslední přijít na nové album Special Rules. Cesta do New Yorku a písnička Oliver's Song ale prý původně vůbec nebyly v plánu...

„Výlet do New Yorku vznikl spontánně, jak to u nás bývá... Já jsem tam v minulosti už byl, tak jsem chtěl vzít kluky do hudebních klubů. Jen tak si poslechnout skvělou muziku a zajamovat si. Do New Yorku se zkrátka jezdí poslouchat muzika – je tam totiž nejlepší na světě,“ začíná vyprávět Radim, frontman kapely. Nápad na výlet do New Yorku vznikl asi jen 3 týdny před odletem, ale muzikanty ještě napadlo, že by byla škoda, kdyby tam byli a nenahráli alespoň jeden další song na připravované album. To měli tou dobou již téměř hotové z ostravského studia Mroš. „Začal jsem žhavit dráty, abych zjistil, zda bude takhle na poslední chvíli nějaké studio vůbec volné.“ Ovšem nahrávacích studií je v New Yorku mnoho – některá jsou určena na nahrávání mluveného slova, některá jsou menší, určená pro jeden nástroj... „Šugři“ hledali studio velké tak akorát, aby mohli nahrávat všichni dohromady, protože nahrávají live. Další podmínkou bylo kompletní vybavení, aby si s sebou nemuseli vozit veškerou aparaturu. Brooklynské studio Misssion Sound vypadalo ideálně a navíc mělo dokonce volný termín právě v době, kdy kapela v New Yorku měla být. „Pak šlo už jen o to, co tam nahrajeme,“ říka s úsměvem Radim.

Balkon hotelu na Manhattanu

Náhoda tedy dává vzniknout písni Oliver's Song, kterou Radim skládá na balkoně hotelu v New Yorku jedno květnové slunečné odpoledne. Hudbu i texty vytváří totiž právě nadaný kytarista, který v minulosti spolupracoval již s mnoha významnými muzikanty. „Na některé skladby jsme přizvali různé hudebníky, kteří by naše songy okořenili svými nástroji a talentem,“ prozrazuje Radim Paleček.

Na albu tak v písních máte možnost slyšet i klávesy a dechy. Právě na klávesy hostuje u dvou songů pianista Dawe Straka, kterého můžete aktuálně znát z koncertů kapely Buty (původně vystudovaný kontrabasista ovšem hraje na celou řadu dalších hudebních nástrojů). „Dawe byl pozván do studia na jeden song bez jakéhokoli zkoušení, což byl můj záměr. Šlo mi o to, aby to znělo co nejvíc nevázaně. Nakonec jsme si zahráli i Sunny, pásek se točil, tak máme na albu i tento cover,“ popisuje Radim.

Na album Special Rules se ovšem dostaly i další skladby, se kterými se před přípravou vůbec nepočítalo. Což je dobře pro nás, posluchače, protože tak máme možnost si „Šugry“ poslechnout i trochu v jiném provedení než na živých koncertech.

Další píseň byla připravovaná na zakázku pro Činoherní studio v Ústí nad Labem. „Původně jsem ji tam nechtěl dávat, ale kluci mě přemluvili, aby tam byla,“ říká se smíchem Radim. „Kamarád Martin Peřina skládal hudbu pro divadelní představení ,Pan Bílý, Zrzka a ti druzí‘ a požádal mě o nazpívání nějaké ,sladké‘ písničky. Jedná se vlastně jen o demo, které se pak použilo v představení.“

A tak vznikla skladba Be My Love pro příběh o dvou mafiánských skupinách, z níž se jeden představitel po letech vrací do svého někdejšího působiště. Poznají ho jen podle toho, že způsobuje ženám vesmírný orgasmus. Píseň pak zazní při scéně, kdy v baru spadne mince do jukeboxu a začne se tančit.

Spolupráce s výbornými muzikanty

Dalšími hudebníky, které je na desce možné slyšet, byli „dechaři“ Martin Peřina (alt saxofon), Martin Zajíček (trubka) a David Fojtík (trombon). S těmi se spolupráce ovšem plánovala a sem tam je můžete potkat i na koncertech Sugar & Spice Holding Company, když si „střihnou“ se základním triem nějaké songy.

Zmínit musíme také fenomenálního saxofonistu a hráče na dechové nástroje Michala Žáčka, který nahrál do jedné písničky z nového alba příčnou flétnu. Pokud vám jeho jméno zní povědomě, buďte si jistí, že se opravdu jedná o muzikanta, který spolupracuje s jazzovým bardem Petrem Lipou, Richardem Müllerem, Vlastou Redlem, Vojtou Dykem, Adamem Ben Ezrou, B-Side Bandem a dalšími. „Je skvělé spolupracovat s tak dobrými muzikanty,“ dodává Radim Paleček. On sám si v jedné ze skladeb ještě zahrál i na foukací harmoniku.

Special Rules

I když všichni členové kapely Sugar & Spice Holding Company mají svá zaměstnání, muziku neberou jako pouhý koníček, ale jako součást svých životů. „Celé album vzniklo zase tak trochu náhodou – původně jsme chtěli nahrát jen další tři skladby ke třem, které byly nahrány již dřív. Některé z nich vznikaly opravdu velmi spontánně, kdy jsme si je jen párkrát zahráli na zkušebně a nechali jsme jim volnější průběh, jiné potřebovaly větší přípravu. Pak jsme se na tři dny zavřeli v nahrávacím studiu a z plánovaných šesti vzniklo dohromady deset songů.“ Třeba blues Pokoj s nábytkem byl nahrán až přímo ve studiu. V něm je použitý text českého básníka Františka Gellnera (1881–1914), který byl představitelem tzv. generace anarchistických buřičů. Je to jediná písnička z alba, která se zpívá česky. Sám frontman kapely o sobě říká, že české texty psát neumí a velice textaře obdivuje. Zvlášť takové, jakým byl František Gellner (v minulosti si od něj „vypůjčil“ i text k písni V kavárně u stolku lecco se řekne).

„A na konec, jako třešnička na dortu, přišel tento výlet za muzikou do New Yorku, při jehož příležitosti jsme si na poslední chvíli na půl dne sehnali nahrávací studio a připravili tak jedenáctou skladbu, Oliver's Song. Album je tedy takovou polévkou, kam jsme vám nakrájeli všechno, co Sugar & Spice nyní mají...“ uzavírá Radim Paleček.

Dopíjíme s kapelou poslední pivo v brooklynském nahrávacím studiu, posloucháme nově nahranou skladbu a necháváme na sebe působit neopakovatelnou atmosféru velkoměsta s tou nejlepší muzikou na světě...   

Album Special Rules

Nové album Special Rules, které kapela nedávno slavnostně pokřtila v Jazz Tibet Clubu, zakoupíte např. v Rockové galerii u Heavyho na Dolním náměstí 16 v Olomouci nebo si jej můžete objednat přes Facebook kapely nebo na www.sugarandspice.cz

reklama