[OL]4you na

Poběžte za všechny, kteří se nevzdali. Blíží se Běh pro Paměť národa

Na jedenácti místech v ČR se v květnu poběží za všechny, kteří se nevzdali. Nezisková organizace Post Bellum pořádá osmý ročník Běhu pro Paměť národa. Běžci symbolicky věnují svůj sportovní výkon tomu, kdo je inspiruje k vytrvalosti nebo jehož příběh chtějí připomenout. Nejčastěji běží za dědu, babičku, Miladu Horákovou, Václava Havla nebo obecně např. za politické vězně, letce RAF či hodnoty, jako jsou svoboda a demokracie. 

Poběžte za všechny, kteří se nevzdali. Blíží se Běh pro Paměť národa

Běžecký seriál odstartoval na Den vítězství 8. května v Plzni, kde se běžci vydali na trať v rámci programu Slavností svobody. Hlavní závody se pak konají 13. května v Praze v oboře Hvězda, 20. května v Brně a Olomouci a o den později také v Liberci. Na většině míst budou připraveny profesionálně měřené závody na 10 a 5 kilometrů, trasa na 1 km, do které se mohou zapojit celé rodiny, i dětské závody. Doprovodný program nabízí příjemné vyžití pro dospělé i děti: výstavy, workshopy, divadla nebo koncerty. Výtěžek ze startovného poputuje na další natáčení vzpomínek pamětníků, projekty ve školách a na sociální pomoc bývalým politickým vězňům a disidentům.

V Olomouci se startuje od sbírkových skleníků Flora Olomouc. Trasa povede po 2,5 km okruhu ve Smetanových a Čechových sadech.

 • Měřené běhy:
  5 km / 10 km / štafeta 4 x 2,5 km
  registrace on-line od 400 Kč / štafeta od 1 200 Kč
  na místě od 500 Kč / štafeta od 1 300 Kč

  Neměřené běhy:
  1 km - registrace on-line / na místě od 100 Kč
  dětský závod 200 m - registrace na místě od 100 Kč

  • Na místě budou zajištěny převlékárny, úschovna, voda v cíli, stánky s občerstvením i doprovodný program
 • 8:30-9:15 registrace na místě a prezence 5/10 km/štafeta
 • 9:30 start 5/10 km/štafeta 4x2,5 km
 • 9:30-11:20 registrace na místě 200 m dětský běh
 • 9:30-11:50 registrace na místě 1 km
 • 11:00 vyhlášení vítězů 5/10 km, štafeta 4x2,5 km
 • 11:30 start 200 m dětský běh
 • 12:00 start 1 km

V Praze poběží pro Paměť národa herečky Denisa Barešová, Lenka Krobotová a Petra Nesvačilová a také novinář Jindřich Šídlo, patrony plzeňského závodu jsou herci Lukáš Langmajer a Lumír Olšovský nebo profesionální cyklista Tomáš Zejda. V Brně se mohou účastníci těšit na herce Michala Isteníka.

Spisovatelka Jana Poncarová si v Plzni na startovní číslo napíše jméno Věrky Kohnové, židovské dívky, která si vedla deník před tím, než byla s rodinou deportována do Terezína. V Praze ve Hvězdě poběží herec a dabér Gustav Bubník za svého otce Augustina Bubníka. Můj tatínek byl členem týmu hokejových mistrů světa, které StB v roce 1950 zatkla a ve vykonstruovaném procesu následně odsoudila. Dostal 14 let a odseděl si 5 let v těch nejtěžších komunistických žalářích. Rád se zúčastním na jeho památku a na paměť všech jeho odsouzených kamarádů-spoluhráčů,“ říká Gustav Bubník. Příběh jeho otce je součástí archivu Paměť národa, který obsahuje více než 10 000 svědectví pamětníků. Pravidelně běhá závod i ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa: „Letos jsem s dietářkou přípravu opět podcenil, ale to mi nezabrání, abych šourajícím poklusem nepokořil pět kilometrů. Poběžím za stoletého Karla Bažanta, bojovníka z Pražského povstání, esenbáka, který se po roce 1948 postavil komunistům, organizoval útěky letců RAF na Západ za svobodou. Jeho přátelé nakonec dobrodružně uletěli, on tu zůstal a skončil na nějakou dobu ve vězení,“ říká Mikuláš Kroupa.    

Na Běhu pro Paměť národa chceme připomenout nejen ty, kteří se potýkali s nacismem a komunismem v minulém století, ale i Ukrajince, kteří aktuálně bojují proti totalitě jen pár set kilometrů od nás,“ doplňuje Kristýna Bardová, mluvčí Post Bellum. Déle než rok Post Bellum Ukrajině pomáhá prostřednictvím rozsáhlé sbírky Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Výtěžek ze štafety, která se poběží v Praze, Brně a Olomouci, poputuje právě na sbírku pro ukrajinské obránce. Všichni účastníci Běhu pro Paměť národa mají navíc možnost zvolit si speciální startovní číslo věnované Ukrajině: Pro mladé Ukrajinky a Ukrajince jsme loni otevřeli adaptační centrum. Na Běh bychom rádi pozvali i další lidi, kteří museli utéct z domova před válkou, ukrajinským občanům proto nabízíme startovné zdarma,“ dodává Bardová. 

Kromě jedenácti míst se mohou lidé vydat na trať v průběhu května také v rámci Běhu Kdekoli!, který je určen těm, kterým se nehodí termín nebo žijí v zahraničí. K Běhu pro PN se symbolicky připojí například běžci v New Orleans, Santa Barbaře nebo indickém Dillí. Pro Paměť národa poběží stejně jako v minulých letech lidé z Nadace Tipsport, která je generálním partnerem akce. Zapojilo se také více než 50 týmů spolupracovníků a přátel, kteří po celý měsíc soupeří v tzv. firemní výzvě Běhu pro Paměť národa. Více informací a možnost registrací je na www.behpropametnaroda.cz.

reklama