[OL]4you na

Pokojovky na našich parapetech, "instagramech" a v Olomouci

Kdo je doma neměl, jakoby nežil. Parapety osypané fialkami, obývací pokoj protkaný nekončící zaprášenou monsterou a divně špičaté a často zlámané listy tchýniných jazyků ve školní třídě. Říká vám to něco? Mluvíme o pokojovkách, které ve 21. století slaví svůj velkolepý návrat.

Pokojovky na našich parapetech, "instagramech" a v Olomouci

I přes to, že jsem sama milovnice květin a mé regály nesou pár květináčů, potřeboval tento článek „odborný dozor“. Na pomoc k detailnějšímu pochopení krás zelených listů jsem si přizvala dvě ženy, které spojuje hlavně jedna věc – vášeň k pokojovkám.

Prvně vás seznámím s Lucií Bednářovou. Můžete ji znát z Facebooku či Instagramu pod přezdívkou Bydlím s kvítkama. Vždy veselá Lucie svou flóru o více než šedesáti květinách pěstuje v 1+kk bytě, nazývá květiny jmény postav z čarodějnických Bradavic a píše experimentální deník #rokskvítkama. Druhou olomouckou květinovou kouzelnicí je Michaela Kalábová. Míša žije s partnerem a několikametrovou monsterou postavenou v obýváku. Pěstuje a zachraňuje nejrůznější druhy květin a je schopna uvázat hezkou kytici třeba i z brokolice. 

Mít doma pár pokojovek je naprostý "must have" každého aktivního instagramového uživatele, který vede svůj profil podle nejnovějších trendů. Není to ale jen o jejich kráse a popularitě. Jak říká Lucie, „v dnešním těžko uchopitelném světě bez jistot se víc a víc z nás vrací ke starým hodnotám, obklopuje se retro věcmi. Mezi ně patří právě i monstery, tchýniny jazyky, fikusy a další pokojovky, které nám připomínají právě babičku, domov a bezstarostná léta na základce.“ Nezávisle na sobě přichází s podobným názorem i Míša. „Kdo si nepřešil košili, neupletl šálu a neupekl chleba jako by nebyl. Tento trend, vracet se k činnostem, které byly dřív běžné, vidím jako takový únik od zrychlené reality. Osobně pak i pěstování pokojovek vnímám jako potřebu mít kousek přírody u sebe doma. Ne každý má možnost zahrady, parku či lesa za barákem, zvlášť ve městech. Jejich pěstování je vlastně taková terapeutická činnost, která smysluplně naplňuje náš čas a zároveň parapety našich oken.“

Sbírky květinových holek jsou plné nejrůznějších druhů rostlin, od těch běžnějších až po méně známé s většími nároky na péči. „Většinou mám vypěstované řízky z pěstitelských pokusů minulých let, pak pokojovky, které jsem od někoho dostala, sama jsem si koupila, anebo to jsou už moje namnožené rostliny. Jejich druhové složení je docela rozmanité, není to tak, že bych se soustředila třeba jen na jednu skupinu. Najdete u mě jak sukulenty, tak třeba kapradiny nebo áronovité pokojovky,“ popisuje svou sbírku Míša. „S mnohými květinami si ale projdu "komplikovaným vztahem", asi aby ten úspěch nebyl zadarmo. Nutno říct, že nemám ale žádného největšího oblíbence. Jsou tu samozřejmě kousky, ke kterým mám větší vztah, třeba protože se s nimi pojí nějaká vzpomínka. Víc by mě ale zajímalo, která z mých pokojovek by řekla, že já jsem jejím oblíbeným pěstitelem.“

Skvělou inspirací pro život s pokojovkami je již kdesi nahoře zmíněný Lucčin instagramový profil Bydlím s kvítkama. „Založit si nový profil jen na kvítka mě napadlo úplně původně z toho důvodu, abych nespamovala příspěvky mou sociální bublinu na osobním profilu, kterou to úplně nezajímalo. Sledovala jsem pár českých a slovenských profilů zaměřených úzce na toto téma a přišlo mi, že mají hrozně fajn komunitu a měla bych tak možnost sdílet to s někým podobně „postiženým“. A zároveň, pokud bych mohla k tématu sama co říct, předat nějaké zkušenosti, byl by to příjemný bonus.“ Na profilu mimo krásných rostlin a tipů na pěstování najdete super vtipnou rubriku označenou hashtagem #rokskvitkama. „Je to takový experiment lomeno deník, kde se snažím skloubit dohromady rady, tipy, nápady a oblíbeného Harryho Pottera.“ Ale i ona se ráda inspiruje u ostatních – mezi její pěstitelské autority patří holky z Kvítka v bytě. Ty vydaly stejnojmennou knihu plnou základních informací o pěstování, ideální pro začínajícího zahradníka.

Plánujete také vnést do svého domova trochu zeleně? Co koupit a hlavně kde? Odpověď hledejte zde!

Mezi aktuální trendy v oblasti pokojových květin se jednoznačně řadí právě „babičkovské“ květiny. Na prvním místě v žebříčku oblíbenosti by umístila klasická monstera, také ale její sestra, popínavá a děrovaná odrůda monkey mask. Svůj úspěch slaví obecně nenáročné květiny jako lopatkovec, nejrůznější druhy potosů či sukulentů. Jednoduše řečeno „není náhoda, že úctyhodných rozměrů dorůstají třeba ve školách nebo v nemocnicích, kde si je sem tam někdo vzpomene zalít,“ dodává Lucie. Výhodou je, že právě tyto pokojovky zakoupíte v běžně dostupných prodejnách. Lucka přináší pár skvělých tipů! „Před pár dny jsem byla na nákupu květináčů ve Florcenteru (najdete ho na ulice Šlechtitelů, pozn. red.), které určitě doporučuju jako jedno z nejlepších míst na nákup v Olomouci. V malých květinářství poblíž náměstí se dají také najít skvosty, povětšinou ale jen orchideje, fialky a kalanchoe. A jistota jsou samozřejmě hobbymarkety, největší výběr v Olomouci má bezesporu Hornbach, nejmenší Baumax. U hobbymarketů je ale vždycky velké riziko, že si člověk s kytkou koupí i škůdce. Například OBI hodně bojuje s červci a skoro tam nenakupuju. Ale obecně platí, že je před koupí kvítka kdekoliv vždy nutné ho zkontrolovat.“

Tak co, vymetete v pondělí první květinářství?

reklama