Robin Hood zahájil novou divadelní sezonu

Novou olomouckou divadelní sezonu zahájila v pátek 16. září 2016 v Moravském divadle Olomouc klasika: Robin Hood. I když… mrkneme-li na inscenátory, Romana Vencla a Michaelu Doleželovou, autory úspěšných komedií Královny a Najdeme se na Ztracené, je nám jasné, že o klasickou klasiku rozhodně nepůjde.

Jiří Vymětal

Roman Vencl tuto sezonu nastoupil čerstvě jako šéf souboru olomoucké činohry po Michaelu Tarantovi, jehož rukopis v repertoáru byl velmi ponurý: jeviště mlh, schodů a ohňů, tituly plné skepse, hořkosti a hledání smyslu života, odpovídání na základní nezodpověditelné filozofické otázky – po pár letech bych se divil, kdyby stálí diváci netrpěli depresemi, nebo se alespoň nekřísili o přestávkách a po představení skleničkami nějakého dobrého likéru, který by jim spravil náladu. Mám rád hlubokomyslnou tvorbu, ale otázky a odpovědi si raději hledám mezi řádky sám. A myslím, že jich najdu někdy více v komedii, než v tragédii. Možná proto, že se snažím, aby mé vidění světa bylo celkově optimistické. Stejně jak to má Vencl s Doleželovou. V těžkých chvílích hledám nadhled, netoužím se propadat do bezedné prázdnoty, proto raději sahám po komedii. Má to tak asi většina z nás Olomoučanů. Taky se nemůžete na některá představení dostat, protože jsou okamžitě vyprodaná? Dělat srandu je umění, tvořit inteligentní a přitom praštěný humor, který rozesměje důstojného člověka v letech, stejně jako dítě, je dar. A požehnáním pro obdarované. Mám rád, když se lidé v divadle smějí ještě v šatně, když si vyzvedávají kabáty. Nebylo těch komedií za poslední dobu nějak žalostně málo?

A tak nám snad do olomoucké činohry přišel nový čas, na pár let nám rukopis Romana Vencla změní vztah k tomuto druhu umění. Těším se na to!

A na Robina Hooda půjdu stoprocentně ještě jednou! Představení pohybu, soubojů, gagů, narážek, nadčasu, v druhé půlce dokonce i muzikálových písní, představení skvělých hereckých výkonů (je opravdu vidět, že s herci pracoval někdo, kdo dobře zná jejich silné stránky a umí je motivovat a dovést do maxima). Dostanou vás Tomáš Krejčí a Kristýna Krajíčková jako hlavní dvojice, Petr Kubes jako šílený Jan Bezzemek, nebo Vojtěch Lipina jako Notthingham (kdo Lipinovi ještě nepropadl, propadne mu rozhodně teď) a taky Naděžda Chroboková, jejíž památnou větu „Jsem čarodějnice Morgana!“ z hlavy nedostanete pěkně dlouho…

Tak co? Už máte lístky?

Je čas naučit se dívat na svět z té lepší stránky...

#divadlo #divadlo olomouc #moravské divadlo #robin hood

reklama

pearl-design
Další články