RUMUNSKO NA TALÍŘI: nový obchod s balkánskými potravinami v centru Olomouce

Říká se, že barva pozadí olomouckého orloje představuje ty krásné zlaté pole na Hané. Nekonečnými pláněmi pšenice a kukuřice se pyšní i Rumunsko. Stačí jen „málo“ a hurá, na světě je jejich pověstná polenta! Na talíři ji můžeme mít i my. Navštivte nový obchod s rumunskými potravinami Bacania v Denisově ulici a večeře je na stole.

Veronika Jínová

Kashkaval, brânză, baklava nebo zacuscă? 

Tradiční sýry z balkánu, jogurty či víno – to všechno teď v Olomouci na jednom místě. Konkrétně v nedávno otevřeném malém obchůdku v centru Olomouce, ve kterém vás při vstupu přivítá příjemná vůně nejrůznějších dobrot. V plných regálech se pyšní především rumunské, ale i řecké potraviny. Koupíte zde různá koření, těstoviny, vysokoprocentní džemy nebo zeleninové protlaky, ale i jiné lokální speciality. Chloubou jsou ovčí a kravské farmářské sýry, například kashkaval nebo brânză, které si vezmete klidně na váhu. Co nesmíte přehlédnout, je polenta – kukuřičná kaše připravovaná na milion způsobů. Je základem mnoha rumunských receptů, klidně i koláčů.

Nutno podotknout, že plno nabízených produktů se vyrábí přímo v obchodě. V roztomilé kuchyni za pokladnou se každé ráno rodí různá domácí sladká i slaná pečiva, typická baklava nebo třeba snídaně z vajec, sýrů či nejrůznějších paštik a pomazánek. Ty jsou ideální volbou, když zase nechcete snídat chleba s máslem. Rumunsko a Řecko je známé i pro své rozlehlé vinice. Specialitou v této oblasti je bílé víno Restsina Malamatina neobvyklé pryskyřicové chuti. Dvojku takového či jiného vína si můžete v Bacanii vychutnat u venkovního posezení nebo na stojáka za výlohou.

Obchůdek se zrodil v říjnu tohoto roku jako pokračování projektu po otevření cestovní kanceláře, která zajišťuje zájezdy do Rumunska. 

Majitelé si kladou za cíl prodávat vysoce kvalitní zboží z poctivých surovin a ukázat Olomouci nové chutě z čistých rumunských Karpat. Zajít na Denisovu 13 můžete od 7 do 18 hodin od pondělí do pátku a v sobotu od 9 do 12 hodin.

Polentě zdar!

#rumunskovolomouci

reklama

PEARL DESIGN
Další články