Silvestrovské scénky aneb 5 dvojic, se kterými oslavit konec roku

Bojíte se, že bujarou oslavou nového roku porušíte 100+1 zmatených vládních opatření? Pak vám dost možná nezbývá nic jiného, než sedět doma u televize a s ovladačem v ruce dojídat zbytky z Vánoc. Dobrou zprávou ale je, že zábavu nám (zatím) nezakázali. Na Silvestry z dob, kdy byl svět ještě v pořádku, můžete zavzpomínat třeba u ikonických televizních scének. Dvojice českých komiků vám sice blízké přátele plně nenahradí, zato vás nakazí maximálně tak dobrou náladou.

Lucie Bednářová

Šimek a Sobota: Nad dopisy diváků

Pořad Nad dopisy diváků byl jedním z normalizačních "skvostů" Československé televize. Hemžil se dobovými osobnostmi, které skrze obrazovku zásobovaly diváky nezáživnými tématy a rádoby odborností. Není divu, že si duo Šimek a Sobota vzalo na Silvestra roku 1981 pořad na paškál.

„Tak mně se to vybavilo celé. Celé dětství.“

Nemusíte být zrovna pamětníci, aby vám bylo jasné, jaký prototyp (nejen) dobového ředitele paroduje postava Lumíra Práskala. Podle našeho skromného názoru jde o životní roli Luďka Soboty – na 15minutovou scénku si rozehřejte bránice a obrňte se svatou trpělivostí. Sami uvidíte proč.

Kaiser a Lábus: Hodina dějepisu roku 2010

Začátkem 90. let 20. století, kdy měla nezapomenutelná scénka Kaisera a Lábuse premiéru, byla neznalost událostí listopadu 1989 nepředstavitelná. Proto je Hodina dějepisu zasazena do roku 2010 a s odstupem času můžeme potvrdit, že s předpovědí stavu školství nebyli tvůrci daleko od pravdy.

Byl tam Petr, Dušan, Mirek..

Díky postavě studentky Kaiserové, která o zkoušené látce neví ani ň, se vrátíte do školních lavic – v její kůži se čas od času ocitl každý z nás. Kaiserová háže jednu legendární hlášku (respektive chybu) za druhou. Pokud máte v listopadových událostech podobný guláš, oprašte si je – skeč si pak užijete o to víc.

Holzmann a Janžurová: Včera, dnes a zítra

Scénky s Felixem Holzmannem by vyšly klidně na jeden celý článek. Láska ke Statistice, Kvízu nebo Skleróze se dědí z generace na generaci. Holzmann se ve své roli prosťáčka výborně doplňoval s Viktorem Maurerem nebo Františkem Budínem, naším favoritem ale navždy bude jedno obrovské nedorozumění s Ivou Janžurovou.

„No jo, no vidíš to! Teď je to jasný! Voni nenapíšou ani na plakáty, jak se ten film jmenuje!“

Hlavní aktér se vydá na koupi lístků do kina a je dokonale zmaten názvy promítaných filmů – Včera, dnes a zítra a V sobotu večer, v neděli ráno. Nutno podotknout, že oba snímky nejsou smyšlené. Felix Holzmann o nich zaslechl v televizi a během 20 minut měl 5minutový skeč sepsaný.

Bohdalová a Šíp: Inzerát

Scénka Bohdalové s Šípem naučila český národ pozorně číst inzeráty. V opačném případě se totiž může stát, že si místo hodinového manžela, zručného v sádrování a maltování, objednáte gigola na sado maso. Scénka plná dvojsmyslů pobaví primárně starší publikum.

„Francouzské malování – to von holka bude mít asi barvy z venku, víš?“

Duo se na obrazovkách setkávalo ve vtipných situacích poměrně pravidelně – za zmínku určitě stojí třeba Znásilnění nebo Klášter. Věděli jste ale, že jsou dobrými přáteli i mimo televizi? Bohdalová s Šípem spolu pravidelně létají na dovolenou do Řecka. Při silvestrovkých oslavách vám tak budou skvělými společníky.

Zázvorková a Menšík: U nádražní pokladny

Setkání Zázvorkové a Menšíka je stejně hořce anekdotické, jako vládní nařízení z roku 2020. Zdrcený cestující se vydává na pohřeb dlouholetého kamaráda. Do cesty se mu dostane nebohá pokladní, se kterou bude soucítit každý, kdo měl kdy tu čest s nevypovídaným zákazníkem.

„Kde tady u vás tak asi bydlej nebožtíci?“

Oba herci byli ve svém oboru třídou, což dokazuje fakt, že ve svých rolích přežívají dodnes. Jinak tomu není ani v případě krátké, přesto nezapomenutelné scénky U nádražní pokladny.

Ať už budete letošní Silvestr trávit sami, s rodinou nebo rebelovat venku, přejeme vám z redakce [OL]4you spoustu kvalitní zábavy a jen to nejlepší do roku 2021!

#nový rok #silvestr #zábava

reklama

Další články