[OL]4you na

Startuje festival plný francouzské kultury

Frankofilové a příznivci francouzštiny či francouzského kulturního bohatství budou opět moci nasát něco z atmosféry této země přímo v hanácké metropoli. Festival Bonjour Olomouc otevře své pomyslné dveře už 13. března, zahájí jej vernisáž v Česku dosud nevystavovaných fotografií Jindřicha Štreita. Celkem nabídne čtyřiadvacet událostí na více než patnácti místech.

Startuje festival plný francouzské kultury
Photo by Anthony Choren on Unsplash

S cílem podpořit francouzský jazyk a kulturu pořádá Francouzské centrum Univerzity Palackého (UP) a katedra romanistiky Filozofické fakulty UP ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc čtvrtý ročník Festivalu Bonjour Olomouc.

„Naše programová nabídka zve návštěvníky na večery s francouzskou literaturou, chystáme uvedení knižních novinek, zveme na koncert, divadelní představení a improvizace, připravujeme i promítání filmů. Zájemci se mohou zúčastnit řady zajímavých workshopů a kreativních dílen, v nabídce festivalu je i komentovaná procházka městem, která zdůrazní víc než stoletou tradici francouzské kultury v Olomouci. I letos si na své přijdou také milovníci francouzské gastronomie,“ uvedl za organizátory festivalu Jan Zatloukal, vedoucí Francouzského centra UP a zároveň člen katedry romanistiky Filozofické fakulty UP.

Ještě před oficiálním zahájením přehlídky, během níž zazní v kapli Božího těla Uměleckého centra UP (Konviktu) francouzské šansony v podání Ivy Stáncové-Kevešové a její skupiny La Boujeau, se v ZŠ Hálkova pokusí studenti prvního ročníku česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia o dramatizaci jedné z pohádek Maria Ramoze. V den zahájení festivalu se uskuteční i vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Štreita.

„Unikátní výstavu s názvem Francie Jindřicha Štreita nabídneme ke zhlédnutí v prostorách atria Uměleckého centra UP. Štreitovy vybrané ‚francouzské‘ snímky budou v České republice k vidění vůbec poprvé,“ zdůraznil Jan Zatloukal.

Festival Bonjour Olomouc chystá zajímavé čtení z francouzských autorů, které doprovodí francouzské árie, zve i na francouzský koncert orchestru Iši Krejčího, během něhož zazní jak díla Clauda Debussyho, tak Bohuslava Martinů.

I letos si během přehlídky přijdou na své milovníci francouzské gastronomie. Francie je zemí vína, sýrů a mimo jiné i vynikajícího pečiva. V rámci jednoho z workshopů si tak křupavou bagetu a lahodný sladký croissant budou lidé moci upéct pod vedením zkušeného francouzského pekaře. Olomoucký Green Bar pak doplní pestrou škálu francouzských dobrot, když nabídne například luštěninové paté s konfitovaným tempehem a bylinkovou fougasse či čočkový cassoulet s uzeným fotu a cornichons. Degustace vín se uskuteční ve vinotéce Galský kohout.

Novinkou letoška pak budou zkoušky DELF. „Od letošního roku je Francouzské centrum UP zkušebním centrem mezinárodních zkoušek DELF/DALF a všichni ti, kteří by rádi dosáhli na mezinárodně platný diplom certifikující jejich francouzštinu, si tyto zkoušky budou moci během festivalu vyzkoušet nanečisto,“ upřesnil vedoucí Francouzského centra UP.

Letošní lahůdkou však podle něj bude bezpochyby audiodrama Fais dodo / Spinkej nadějné autorky žijící a tvořící v Lucembursku Jany Montorio. „Její hry jsou čím dál častěji uváděny na evropských festivalech a sbírají ocenění. Audiohra, kterou uvedeme v Divadle Na cucky, je z větší části ve francouzštině a věnuje se aktuálním tématům, jakými jsou například domácí násilí či drogová závislost.“

Podnětná pak podle Jana Zatloukala bude i debata s autorkou po představení. „Jsem velmi rád, že Jana souhlasila také s tím, že během svého pobytu povede několik tvůrčích workshopů pro gymnaziální a univerzitní studenty,“ dodal.

Festival Bonjour Olomouc je jedinečný mimo jiné v tom, že se svým programem snaží oslovit všechny věkové a zájmové skupiny publika. Nezapomíná i na ty nejmenší, o čemž svědčí stoupající zájem mateřských a základních škol, pro něž jsou připraveny workshopy s názvy Francie všemi smysly a Francie na vlastní kůži. V pestré nabídce událostí si tak tu svou najdou jak odborníci, tak obecněji kulturně zaměřená veřejnost.

Záštitu nad letošním ročníkem Festivalu Bonjour Olomouc, který se v Olomouci uskuteční ve dnech 13.–24. března, převzali rektor UP Martin Procházka, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR Pavel Fischer a velvyslanec Francouzské republiky v Praze J. E. p. Alexis Dutertre. Celý program festivalu je na webu.

Foto: Anthony Choren, Unsplash

reklama