[OL]4you na

Sugar & Spice Holding Company

Víte, co se stane, když dáte dohromady light designéra, lékárníka a anesteziologa? Vznikne Sugar & Spice Holding Company. A to přímo v Olomouci.

Sugar & Spice Holding Company

To jsem tak jednou v lehkém alkoholovém opojení slíbila kamarádovi, že se „určitě“ přijdu podívat na jeho koncert... A hned druhý den jsem toho litovala, protože jsem měla spoustu práce a vůbec nikam se mi nechtělo. Když už jsem ale dala své slovo, dorazila jsem na konci května do Jazz Tibet Clubu. A od té doby je nemůžu přestat poslouchat: Sugar & Spice Holding Company

Kapelu tvoří trio talentovaných muzikantů, kteří se hudbě věnují od svých studentských let, ale každý z nich má svou práci, která ho živí. Frontman kapely, zpěvák a kytarista Radim Paleček, ovšem na hudebním poli není zcela neznámým... Pochází z Frýdku-Místku a studoval v Olomouci na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Tehdy založil studentskou kapelu Bowmanův váček spolu s basákem Petrem Kutáčem a bubeníkem Ivanem Bíbrem. Na dechy je doprovázela Kristýna Uhrová a na saxofon Josef Mikuš. S Petrem Kutáčem pak hrál také v ostravské kapele Černá kočka. Tu tvořili ještě Milan Srb (zpěv), Dalibor Mráz (bicí) a na saxofon hrál William Valerián. Radim fungoval v Černé kočce mezi lety 2006 až 2009, kdy vzniklo i album „V Emě“ (Ema je známá halda za jejich tehdejší zkušebnou v Ostravě). Mezitím ještě s kapelou v roce 2007 stihl vyhrát i soutěž Setkání kytaristů a na Boomcupu obsadili 2. místo.

Sugar & Spice Holding Company

Kapela Sugar & Spice Holding Company vznikla v Olomouci teprve před třemi lety: „Ze zcela náhodného pohodového jamování na zkušebně se vytvořilo naše aktuální seskupení,“ zmiňuje Radim Paleček, který se v této kapele kromě kytary ujal i zpěvu, a to naprosto skvěle. 

V pracovním životě působí Radim jako light designér v automotive branži. Tomáše Hégra, který hraje na bicí, zase můžete pravidelně vídat za tárou Lékárny U Pöttingea. Trio doplňuje Tomáš Herkeľ ze slovenského Prešova (mimochodem je také absolventem Univerzity Palackého). Ten hraje na baskytaru a živí se jako lékař v rakouském Amstettenu.

Žánrově byste hudbu Sugar & Spice Holding Company mohli zařadit ke klasickému bigbítu. V některých skladbách můžete slyšet i prvky rocku, funku či soulu. Autorské songy má na svědomí Radim, který skládá hudbu i texty. Kromě své tvorby hrají také převzaté písně v různých úpravách – naším favoritem v redakci je song „My Girl“, který v originále jistě znáte od The Temptations.

Na otázku, kdo je pro něj inspirací, Radim prozrazuje: „Když hrajete na kytaru, je přirozené, že největším vzorem pro vás automaticky musí být Jimi Hendrix – přece jen byl nejlepším kytaristou všech dob. Jako malý kluk jsem také rád poslouchal Petra Nováka, protože jsem mu věřil všechno, co zpíval. Ale vždy mě velmi inspirují hlavně ti, se kterými zrovna hraju. Rád třeba vzpomínám na úplné začátky, kdy jsme se potkali s Petrem Kutáčem na kolejích a hrávali spolu. Tehdy jsme si naplánovali koncert a zjistili jsme, že vlastně nemáme bubeníka. Když je ale člověk mladý, tak se vám podaří všechno. Během odpoledne jsme ho našli,“ směje se Radim a dodává: „Během toho koncertu jsme ovšem museli hodně sólovat, protože jsme měli jen tři písničky. A koncert trval tři čtvrtě hodiny.“ Jejich dnešní koncerty jsou oproti tomu velmi odlišné a (naštěstí pro nás) taky delší. Písní mají v repertoáru mnohem víc a nahrávání alba už je také na spadnutí. Do té doby si budeme holt muset vystačit s pár songy, co mají na YouTube, nebo si hlídat, kde budou hrát. 

Koncerty a plány

Přes prázdniny je můžete slyšet např. v rámci doprovodného programu Letní filmové školy v Uherském Hradišti a v září snad během Absolventského setkání Univerzity Palackého v Olomouci, kde vystoupí mnoho dalších kapel, které tvoří právě absolventi univerzity. 

Další koncerty jsou ještě v procesu plánování, takže nejjistější je kontrolovat jejich termíny na www.sugarandspice.cz nebo na Facebooku kapely.

Než tedy budu moct Sugar & Spice Holding Company opět slyšet naživo, poslouchám tento pohodový bigbít na netu. Je úžasné, že právě Olomouc sdružuje tyto profíky ve svých oborech, pro které je muzika automatickou součástí jejich profesního života...

reklama