[OL]4you na

Telegraph Gallery vysílá první signál

Autorská dvojice, kurátor Martin Drábek a architekt David Vojtuš, připravila výstavu SIGNÁL I, první ze série pravidelných výtvarných přehlídek reprezentujících sbírku Roberta Runtáka. Výstava bude zahájena ve čtvrtek 25. června v 18 hodin. V olomoucké Telegraph Gallery bude k vidění do 13. 9. 2020.

Telegraph Gallery vysílá první signál
Zdroj: Telegraph gallery

Cílem výstavního cyklu je prezentovat umění ze sbírky Roberta Runtáka, se kterou se kurátor seznamuje až během přípravy výstavy. Jeho volba tak nevychází z kontinuální práce a dlouholeté znalosti sbírky, ale naopak z estetického cítění a osobního vkusu. Kurátor nemá žádná omezení ve výběru ani instalaci.

"Koncept naší kurátorsko-autorské dvojice je možno charakterizovat jako určitou sondu do rozsáhlého organismu individuálního a subjektivního pohledu sběratele. Nejde nám o představení nejzásadnějších děl sbírky. Klíčem našeho záměru a instalace je pochopení fenoménu sběratele a sběratelství jako koncentrované činnosti založené na mnoha proměnných v kombinaci s genezí osobních preferencí, možností trhu a vlastních hranic", vysvětluje kurátor Martin Drábek.

TRADIČNÍ VÝSTAVA V NETRADIČNÍ INSTALACI

Na první pohled se SIGNÁL I může jevit jako tradiční skupinová výstava od více než 20 autorů, avšak netradičně konceptuálně nainstalovaná. Co přesně to znamená, zůstane návštěvníkům utajeno až do vernisáže. 

Společným leitmotivem výstavy je sběratelství. Martin Drábek a David Vojtuš chtějí instalací připomenout fungování mozku sběratele, který občas něco zasouvá do podvědomí a něco naopak upřednostňuje. A stejně jako se v průběhu času mění sběratelovy preference, promění se i výstava. "Výstava SIGNÁL I. se stane živým organismem. Kurátoři v jejím průběhu částečně reinstalují některá umělecká díla, aby evokovali sbírkotvorný proces, který se odehrává v každém sběrateli", uzavírá hlavní kurátor Telegraph Gallery Jan Kudrna.

Zda dojde k výměně uměleckého díla, jinému umístění, ke změně pozice či techniky, anebo bude autor nahrazen jiným, se předem nikdo nedozví. Nezbude než výstavu navštívit víckrát. 

Komentovaná prohlídka s autorskou dvojicí Martinem Drábkem a Davidem Vojtušem se uskuteční ve středu 16. července a 9. září v 18 hodin. Telegraph Gallery je otevřena úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstup na výstavu i komentované prohlídky je zdarma. 

reklama