[OL]4you na

Těšili jste se na letní Floru? Oblíbená výstava se ruší

Raději dvě kvalitní než tři průměrné. Přesně tím se řídilo Výstaviště Flora Olomouc, když se ve spolupráci s městem rozhodovalo o zrušení letní etapy oblíbené výstavy. Tu v kalendáři pomalu nahrazuje open air akce Vyznání růžím, která tak bude mít prostor pro růst.

Těšili jste se na letní Floru? Oblíbená výstava se ruší

Jediný možný krok
Načasování rozhodnutí o zrušení letní etapy výstavy Flora Olomouc urychlila pandemie koronaviru a také výrazné zdražování vyvolané strmým růstem inflace a posléze i válečným konfliktem na Ukrajině. "Nebylo to snadné rozhodnutí. S vedením města Olomouce jsme však přesvědčeni, že jde vzhledem ke všem okolnostem o jediný možný správný a také logický krok. Naším základním východiskem byla premisa, že raději uspořádáme dvě kvalitní výstavy s různým zaměřením na jaře a na podzim než tři průměrné," sdělila ředitelka výstaviště Eva Fuglíčková. To při přípravě výstav spolupracuje pouze s renomovanými architekty, floristy a grafiky. "Tito profesionálové – mnohdy špičky svého oboru – znají zcela oprávněně svoji cenu," doplnila Fuglíčková

Výstaviště Flora jako vzorný hospodář
Významnou roli při rozhodování o budoucnosti letní etapy sehrálo i nynější všeobecné zdražování. Negativně se projevilo také u stavebního a floristického materiálu, jenž je pro výstavy Flora Olomouc nezbytný. "Vše výrazně zdražilo. U květin jde o nárůst v řádu několika set procent, u stavebního materiálu se ceny zvýšily v průměru o více než sto procent. V rámci našeho rozpočtu již není možné uspořádat tři plnohodnotné a kvalitní výstavy Flora Olomouc. Nebylo by to ani finančně zodpovědné. A to vzhledem k tomu, že jako městská akciová společnost hospodaříme de facto i s veřejnými prostředky," vysvětlila Eva Fuglíčková.

Pro zrušení letní etapy, které již dříve projednala rada města Olomouce, hovoří také termín jejího konání. Z agrotechnického hlediska jde o období, jež není příliš bohaté na zahradnické a zemědělské výpěstky – ovoce a zeleninu či okrasné rostliny a keře. Ty proto dostávaly větší prostor na jarních a podzimních výstavách. A patřit jim zde bude i nadále.

Festival Vyznání růžím bude růst
Místo, které letní etapa uvolnila v plánu akcí olomouckého výstaviště, pomohl zaplnit festival pod širým nebem Vyznání růžím, který Výstaviště Flora Olomouc uspořádalo v olomouckém rozáriu v ulici 17. listopadu na konci června. Unikátní areál olomouckého rozária se třemi tisíci keři růží díky této třídenní akci s bohatým program navštívilo na pět tisíc lidí, což je o zhruba tři tisíce návštěvníků více než na Vyznání růžím v roce 2020.

"U této outdoorové akce každý rok pracujeme na jejím rozvoji a vylepšení. Festival Vyznání růžím nám tak roste pod rukama, a proto nás velice těší, že to lidé oceňují a našli si do rozária cestu. Vyznání růžím i díky jeho festivalovému ladění a jedinečnému místu konání plánujeme ještě výrazněji zacílit na mladší skupiny návštěvníků," řekla závěrem ředitelka výstaviště.

reklama