Těžší časy z nás vytvářejí silnější jedince. A ty lepší pak přicházejí za odměnu.

Život je změna! A tak Zuzku Zbořilovou, která před sedmi lety zakládala lifestylový magazín OL4you, zavál osud zpět do Prahy, kde předtím sbírala své pracovní zkušenosti v různých médiích. V jejím novém působišti jsme ji navštívili a položili pár otázek na tělo.

Nel Foberová

V mediálním světě se pohybujete už pěknou řádku let. Vzpomínáte si na svoje začátky v této branži? Jaké překážky byly pro vás nejtěžší překonat?

Pokud bych se měla vrátit k mému úplně prvnímu kontaktu s mediální branží, vrátila bych se do prvního ročníku Gymnázia Čajkovského (1994), kdy jsem začala vydávat školní časopis „Čajkbloud“. V té době v televizi běžel seriál Bevely Hills 90210 a já jsem nebyla jediná, která americkým středoškolákům záviděla školní rádio i noviny. A tak jsem s tím začala a věnovala se mu až do čtvrťáku.

Druhý kontakt s touto branží přišel už v dospělém věku – v roce 2007, kdy jsem poslala životopis do časopisu Joy – v té době hledali asistentku/produkční. Netušila jsem, co taková produkční v časopise dělá, ale splňovala jsem všechny jejich požadavky. Tehdy jsem tedy začala sbírat zkušenosti v opravdovém světě magazínů.

Prošla jsem pak několika časopisy a zakotvila v nově vznikajícím (a dnes už v Česku neexistujícím) InStylu.

Jaký impuls vás přivedl na myšlenku založit vlastní magazín?

Tyhle „myšlenky“ ke mně většinou přicházejí odněkud z venku. V případě OL4you to bylo posezení s přáteli v Praze, kdy jsme probírali mou tehdejší pracovní situaci poté, co jsem odešla z InStylu. Říkali mi: „Ty bys měla vydávat vlastní magazín!“, ale já jsem argumentovala, že časopisů je na trhu až příliš. Diskuse se ovšem rozjela a nápady padaly jeden přes druhý, až se mi myšlenka na regionální lifestylový magazín zavrtala v hlavě a už nechtěla ven.

Jak probíhalo samotné zrození a začátky OL4you?

Prvním krokem, který přišel po mém rozhodnutí, bylo oslovení spolužáka z gymnázia, o němž jsem věděla, že se věnuje grafice. Laďa Křížek se pro nápad rozjet olomoucký časopis nadchl stejně jako já, takže nic nebránilo tomu, abychom začali připravovat historicky první číslo OL4you. To vyšlo 24. května 2012. Předcházelo mu číslo nulté, se kterým jsme obcházeli potenciální inzerenty a obchodní partnery. Na mnohých místech se nás ptali, co jim dáme za to, když magazín bude na jejich provozovnách distribuován. Nedali jsme jim přirozeně nic, protože jsme časopis vnímali jako bonus zdarma pro ně i jejich klienty. Již po roce jsme měli více než 100 distribučních míst, jejichž majitelé dokonce chtěli platit za to, aby tam magazín měli...

Co vás po dobu existence magazínu nejvíce motivovalo do práce?

Na začátku vydávání jsem do časopisu „nalila“ své stavební spoření. Často jsem pak používala fórek, že nemám byt, ale časopis. Takže víc než motivace to byl asi pud sebezáchovy – prostě jsem věděla, že z toho rozjetého vlaku se nedá vystoupit. Přiznat samozřejmě musím také to, že mě magazíny a svět kolem nich baví opravdu od mládí, takže možnost pracovat v této mojí vysněné branži je vlastně odměnou. A když se navíc magazín líbí lidem a je čtený, je to bonus navíc.    

Zvládla jste magazínu vtisknout tvář, punc luxusu a jedinečnosti. Myslíte, že tyto tři atributy stály za jeho úspěchem u čtenářů?

Já jsem po pravdě ani neuvažovala, proč byl magazín mezi čtenáři oblíbený. Věřím ale, že podstatným důvodem bylo, že jsem do něj od začátku dávala všechno – veškerou svou energii i čas. Každé číslo (ze všech 60 vydání, které jsem za sedm let stihla vydat) bylo připravené celým mým srdcem. Magazín jsem nikdy nevydávala z důvodu zviditelnění nějakého dalšího podnikání či z důvodu politických ambic, jak vznikají mnohé jiné regionální časopisy. Myslím si, že to čtenáři cítili, a proto si OL4you oblíbili.   

Jak probíhal po tolika letech návrat do Prahy a jak se v její „náruči“ cítíte? 

Co se týče mého dospělého (a tedy pracovního) života, tak jsem více času byla v Praze než v Olomouci – Prahu tedy považuji za svůj „pracovní“ domov. Vyhovuje mi mnohem více rychlost rozhodování při jednáních, větší konkurence a tudíž snaha všech zúčastněných, aby spolupráce dopadla. Prahu si opět užívám i díky nekonečným možnostem pro osobní život. Zkráceně tedy – cítím se tady už zase jako doma.

Prozradíte nám, v jakém médiu jste aktuálně?

Zakotvila jsem ve vydavatelství MAFRA a.s., opět v lifestylovém portfoliu.  

Co vás na práci v lifestylu a médiích baví nejvíce?

Pestrost, komunikace, poznávání zajímavých lidí i projektů, vyhledávání novinek a možností. A samozřejmě i takové to „pozlátko“, kterému však již nepřikládám příliš velkou pozornost.  

Jaké (aktuální) momenty a situace v životě považujete za šťastné?

Já mám život tak nějak obecně moc ráda. Přirozeně se v něm objevují momenty, které nám přinášejí spíš vrásky než radost, ale to přece k životu patří. Baví mě prožívat život naplno se vším, co přináší. Těžší časy z nás vytvářejí silnější jedince. A ty lepší pak přicházejí za odměnu. 

Máte nějaké jasné zásadní vize či plány do budoucna? 

Mezi moje aktuální plány patří co nejdřív se plně aklimatizovat v práci, zabydlet se v malé garsonce a začít si užívat všeho, co Praha nabízí. Nedávno jsem začala chodit běhat do Stromovky v rámci jednoho kurzu, takže se těším, jak budu na stromech a přírodě sledovat všechny barvy podzimu. A taky bych se možná mohla konečně naučit vařit...

Co říkáte na to, že jsme po létě oprášili webovou redakci OL4you.cz?

Ačkoli tištěný magazín již pod mým vedením nevychází, lifestylový web OL4you.cz jako někdejší šéfredaktorka zdálky sleduji a všem čtenářům přeji, aby na něm stále nacházeli mnoho rozličných tipů na akce, horké novinky nejen z regionu a rozhovory se zajímavými lidmi. Koneckonců se na webu stále podílejí ti, se kterými jsem magazín před lety zakládala – takže věřím, že se čtenářům bude líbit!

 

Za redaktorky lifestylového webu OL4you.cz mohu jistě říct, že se budeme snažit, Zuzce děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí!

 

#osobnosti

reklama

pearl-design
Další články