UMĚNÍ OLOMOUCE: Ariónova kašna

Olomouc je známá svým promyšleným systémem šesti barokních kašen doplněných dvěma sloupy, kdy v každém průhledu hlavních ulic v centru města spatříte jeden z těchto sochařských skvostů. Věděli jste ale, že i moderní bronzová fontána z dílny sochaře Ivana Theimera (*1944) do tohoto komplexu tematicky zapadá?

Gabriela Kodysová

V polovině 18. století existoval návrh na barokní kamennou kašnu s mýtickým motivem věnujícím se legendárnímu básníku a pěvci starověkého Řecka Ariónovi. Jeho symbolem je delfín, který ho dle tradičního vyprávění zachránil před utonutím v moři. Kašna měla stát v místech dnešní fontány a doplnit tak bohatou barokní výzdobu města Olomouce, která stála na promyšleném komplexu jednotlivých skulptur doplňujících genius loci daného místa.

Roku 1754 však navštívila hanáckou metropoli císařovna Marie Terezie i se svým vídeňským dvorem ku příležitosti svěcení sloupu Nejsvětější trojice. Tehdy se všichni olomoucké barokní výstavbě v podstatě vysmáli jakožto zpátečnickému a nemodernímu směru, ve Vídni se v té době již naplno stavělo v novém uměleckém slohu – klasicismu. K výstavě dalšího barokního počinu tedy nedochází a celý projekt je vedením města definitivně zrušen. Až o několik století později je idea znovuobnovena a volný prostor na jihozápadním nároží hlavního náměstí se dočkává roku 2002 nové sochařské výzdoby. Ta byla zadána významnému rodákovi z Olomouce žijícím ve Francii, jehož tvorba čerpá řadu podnětů z děl starých mistrů.

Oválný bazén se sochařskou výzdobou doplňuje plastika želvy umístěna v sousedství vodní nádrže, která v horkých letních měsících slouží jako brouzdaliště. Všechny plastiky jsou pokryty drobnopisným reliéfním dekorem, jehož hlavní úlohou je oslava Moravy, Olomouce a jejích občanů.

Nově, od podzimu 2017, pak obě náměstí v historickém centru Olomouce zdobí i dvě pítka s mramorovými dříky a bronzovými hlavicemi taktéž z rukou olomouckého rodáka Ivana Theimera. Autor se při jejich tvorbě inspiroval jak mytologickými náměty, tak současnými událostmi. Nejen v horkých letních dnech se tak můžete pohodlně a zdarma osvěžit.

#umění olomouce #architekt #architektura #umění #kašna #ariónova kašna

reklama

Golf Resort Olomouc
Další články