[OL]4you na

Valentýn - milovaný svátek, nebo komerční kýč?

Valentýn není americkým svátkem, i když by se to podle reklam, které se na nás odevšud valí jako lavina, mohlo zdát. Valentýn má mnohem romantičtější původ. Ale také hořkosladký, jak už to s láskou někdy bývá... Patříte k těm, kteří si užívají Valentýna včetně všeho, co k tomuto dni patří, nebo jste věrni prvnímu máji?

Valentýn - milovaný svátek, nebo komerční kýč?

Pohled do historie svátku zamilovaných
Valentýn je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia a sahá až do dob antického Říma. V předvečer tohoto dne byly ve starověkém Římě do "urny lásky" vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vylosoval, se měla stát jeho milou. Ovšem legenda také říká, že Valentýn, kterého si 14. února připomínáme, byl podle většiny historiků biskupem z Terni a žil ve 3. století. Císař Markus Aurelius Claudius tehdy zrušil manželství, protože nechtěl, aby se muži rozptylovali od vojenských povinností. Jenže Valentýn mladé páry dál tajně oddával. Byl zatčen a 14. února roku 269 ho císař nechal popravit. Každopádně svátek Lupercalia splynul s oslavami mučednictví svatého Valentýna a vznikl náš novodobý Valentýn, kterým opěvujeme lásku.

Mohutné oslavy, komerce... A je místo pro romantiku?
Valentýnské oslavy jsou mnohdy skutečně pompézní, obzvláště v Americe, kde je Valentýn velmi oblíbený. Konají se velkolepé party, večeře a předávají se květiny a zamilované dary, jejichž hodnota bývá dost často vyšší než vysoká. I kvůli místní popularitě a tím související pompéznosti se proto často zapomíná na původ svátku, který je přitom ryze evropský.

V samotné Itálii, kde vznikl, je dodnes rovněž oblíbený. Vzhledem k naturelu Italů je i přes vtíravou komerčnost na prvním místě stále romantika. Zamilované dvojice si dávají dárky, galantní Italové nešetří květinami a samozřejmostí je večeře. Vždyť přece láska prochází žaludkem!

Oslavy u nás
Romantické večeře jsou stále oblíbenější i v našich končinách. A jsou takovou třešničkou na dortu. Jako malí (a někdo tento zvyk zachovává i v dospělosti) si dáváme zamilované valentýnky (mimochodem - klasické pohlednice s láskyplným vyznáním pocházejí z Anglie, kde se dodržoval zvyk na svátek sv. Valentýna posílat milované osobě anonymní dopisy), pak přicházejí květiny a drobné dárky, abychom si později vychutnávali romantická menu, která nám servírují už takřka v každé restauraci.

Jak hodláte slavit Valentýna vy? Nebo pořád dáváte přednost Máchovu 1. máji? A nebo jej škatulkujete do krabičky s nápisem komerce? Ať je to, jak chce, pořádným polibkem rozhodně nic nezkazíte ani na Valentýna, ani na prvního máje. A vlastně žádný den! ;)

FOTO: Unsplash

reklama