[OL]4you na

Vánoce pro všechny aneb Jak jednoduše zpříjemnit adventní svátky seniorům?

Vánoce jsou již za tři měsíce! Tím vás ovšem nechceme strašit, ale naopak motivovat – protože už nyní se můžete rozhodnout, zda se zapojíte do dobrovolnického projektu Vánoce pro všechny. Dočasně se z vás stanou Ježíšci a radost uděláte nejen seniorům, kteří leží v Léčebnách dlouhodobě nemocných, a i dětem s autismem.

Vánoce pro všechny aneb Jak jednoduše zpříjemnit adventní svátky seniorům?

Projekt Vánoce pro všechny je zhmotněním přání dvou studentek Univerzity PalackéhoNely Chudové a Ludmily Kaňové. Idea byla poháněna vědomím, že existuje celá řada vánočních projektů pro děti v dětských domovech, ale o projektu, který by stejným způsobem rozdával radost seniorům v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) neslyšely.

„Pomoc se soustředí primárně na seniory a dlouhodobě nemocné pacienty, kteří musí trávit svátky o samotě. Letos se bude konat již třetí ročník. V prvním roce jsme se vydali pouze do LDN ve Vojenské nemocnici v Olomouci, v loňském roce jsme přidali LDN v Moravském Berouně a počet obdarovaných se výrazně navýšil,“ zmiňuje Nela Chudová. Veronika Špalková z organizačního týmu dodává: „Z hlediska propagace jsme v minulých letech měly poměrně omezené možnosti, proto se drtivá většina dárců počítala mezi studenty nebo zaměstnance Univerzity Palackého. V letošním roce však plánujeme množství zařízení zase o něco rozšířit, a proto bychom rády kromě studentů a zaměstnanců Univerzity Palackého oslovily i širokou olomouckou veřejnost.“  

Koncem listopadu se do nemocničních zařízení vypraví skupinka dobrovolníků, která bude zjišťovat přání u jednotlivých seniorů/pacientů, která budou začátkem prosince sdílena na webových stránkách www.vanocevsem.cz. Na těchto stránkách bude následně možné zarezervovat si konkrétní dárek pro seniora/pacienta. „Darování je pak velmi jednoduché. Po vyplnění krátkého formuláře (se jménem a e-mailem) dárek zabalíte, označíte jej jmenovkou a do pátku 14. prosince 2018 přinesete na recepci knihovny UP Zbrojnice (Biskupské nám. 842/1, Olomouc). Kromě zarezervovaných dárečků můžete přinést také trochu cukroví, které před předáváním dárečků balíčkujeme a rozdáváme úplně všem, koho obdarováváme,“ prozrazují organizátorky. „Naším – nyní se už dá říci – zvykem je, že každý, kdo je zapojen do tohoto projektu, od nás dostane kromě konkrétního dárku také ručně vyrobené přáníčko a právě onen balíček s cukrovím. Dárek je bezesporu symbolem Vánoc, avšak cukroví má v sobě symboliku domácí rodinné pohody, která k Vánocům patří a která se těmto lidem tak zoufale nedostává. Z naší strany se jedná o jakousi přidanou hodnotu.“

Předání darů a cukroví seniorům/pacientům a dětem proběhne ve středu 19. prosince 2018. Fotografie z předávání naleznete na Facebooku stránky Vánoce pro všechny a také na webu.

reklama