[OL]4you na

Vydejte se do moravských botanických zahrad. Konečně máte zelenou!

Taky vás po nekonečné zimě potěší pohled na každý rozkvetlý strom nebo květinu? Pak byste si neměli nechat ujít návštěvu míst, kde se to jimi jen hemží – botanické zahrady, arboreta a skleníky. Jednotlivé výletní tipy jsme seřadili od nejbližšího k nejvzdálenějšímu, ve všech případech ale nepřekročíte hranice Moravy. Některá místa můžete navštívit hned o víkendu, na jiná se těšit, až je znovu otevřou.

Vydejte se do moravských botanických zahrad. Konečně máte zelenou!

Sbírkové skleníky Flora Olomouc

Pokud kolem nich pravidelně chodíte, ale nikdy vás nenapadlo podívat se dovnitř, doporučujeme to při nejbližší možné příležitosti napravit. Za zdmi sbírkových skleníku se ohřejete v tropech nebo posedíte ve stínu palem, a to aniž byste opustili Olomouc. Nadšenci do pěstování pokojových rostlin mohou před doprovodem vytasit své znalosti a díky bohaté fauně v teráriích a voliérách se zabaví i děti. Návštěvu skleníků můžete navíc spojit se zahradními a selskými trhy, které Výstaviště Flora pravidelně pořádá.Foto: redakce
 • Dostupnost: za rohem
 • Vstupné: 60 Kč
 • Otevírací doba: klik

Sbírkové skleníky zatím zůstávají uzavřené. Čekání na jejich znovuotevření si můžete zkrátit procházkou po okolním parku nebo v nedaleké botanické zahradě a rozáriu. S příchodem jara je rozhodně na co koukat.

Arboretum Bílá Lhota

Na rozdíl od botanických zahrad, arboreta se specializují primárně na výzkum a pěstování dřevin. Jedno takové se na ploše tří hektarů rozprostírá v Bílé Lhotě nedaleko Litovle. Procházku mezi stovkami různých druhů keřů a stromů si užije odborník i naprostý laik – za redakci doporučujeme návštěvu na přelomu dubna a května, tedy v době, kdy kvetou magnolie. Pokud byste přesto měli dojem, že je arboretum záležitostí spíše pro starší generaci, možná vás do Bílé Lhoty naláká fakt, že tu funguje letní kino.

Foto: turistika.cz
 • Dostupnost: 20 min jízdy autem
 • Vstupné: 60 Kč
 • Otevírací doba: klik

V dubnu má arboretum otevřeno o svátcích a víkendech, vždy od 9 do 17 hodin.

Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově

Napadlo vás někdy zajet na výlet do Prostějova? Na první dojem by se mohlo zdát, že město nemá příliš co nabídnout, není tomu ale ve skutečnosti tak. Má veškerou občanskou vybavenost, velmi slušné gastro podniky a v neposlední řadě i botanickou zahradu. Ačkoliv v ní narazíte primárně na lokální flóru, je to příjemné místo k odpočinku. Když už budete v Prostějově, nezapomeňte se stavit na kávu a něco dobrého do vyhlášené kavárny CANALL nebo si dejte burger od Pana Burgera (dělá ty nejlepší v okolí).

Foto: mistopisy.cz
 • Dostupnost: 25 min jízdy autem
 • Vstupné: zdarma
 • Otevírací doba: klik

V dubnu je botanická zahrada otevřena pondělí–pátek od 8 do 15 hodin.

Květná zahrada v Kroměříži

Kroměříž a její Květnou zahradu asi nemusíme blíže představovat. Jde o jedno z nejvýznamnějších zahradních děl v celosvětovém měřítku a zapsalo se i na seznam UNESCO. Není se čemu divit – především v období květu se vám ze střechy kolonády naskytne skutečně dechberoucí podívaná. Když už budete v Kroměříži, nenechte si ujít i méně známou Podzámeckou zahradu u Arcibiskupského zámku. Nejmenší potěší, že se její rozsáhlé prostory dají projet vyhlídkovým vláčkem.

Foto: redakce
 • Dostupnost: 50 min jízdy autem
 • Vstupné: 110 Kč
 • Otevírací doba: klik

Květnou zahradu můžete v dubnu navštívit každý den od 10 do 15 hodin. Skleníky jsou uzavřeny.

Botanická zahrada PřF MU v Brně

Botanická zahrada Přirodovědecké fakulty Masarykovy univerzity je skrytá oáza mezi rušnými brněnskými ulicemi. Její návštěvu doporučujeme především v době, kdy jsou otevřené sbírkové skleníky. Podobně jako v Olomouci tu mají třeba tropickou a subtropickou část, nás ale nejvíc učaroval zásobní skleník. Najdete v něm nespočet vzácných druhů pokojovek, které se v internetových aukcích draží za astronomické částky. Pokud si doma tvoříte vlastní městskou džungli, nebudete vědět, kam dřív s očima.

Foto: redakce
 • Dostupnost: 60 min jízdy autem
 • Vstupné: botanická zahrada zdarma, skleníky 100 Kč
 • Otevírací doba: klik

Skleníky zůstávají uzavřeny, botanická zahrada je otevřena každý všední den od 9 do 17 hodin.

Zámecký skleník v Lednici

Na návštěvu jižní Moravy si můžete vyhradit celý týden, a přesto nestihnete objevit všechny krásy, které nabízí. Máme ale otestováno, že skleník, procházku po zámeckých zahradách a oběd v jednom z lednických podniků stihnete za jeden den – stačí si jen ráno trochu přivstat. Pokud si z výletů rádi vozíte suvenýry, nezapomeňte se zastavit v zámeckém zahradnictví, kde najdete prodejnu rostlin. Dost možná tu narazíte na svatý grál v podobě pokojovky přímo ze sbírky palmového skleníku.

Foto: redakce
 • Dostupnost: 90 min jízdy autem
 • Vstupné: 80 Kč
 • Otevírací doba: klik

Areál zámku je v současnosti pro veřejnost uzavřen.

 

Veškeré informace v článku jsou aktualizované k datu 16. 4. 2021.

reklama