[OL]4you na

Vysaunujte se do pohody!

Olomoucký Aquapark na Horním lánu pro nás nachystal na zimní sezonu spoustu novinek. A protože u všech musíme být, domluvili jsme si otestování nových wellness prostor ještě před oficiálním otevřením...

Vysaunujte se do pohody!
ⓒ Lukáš Navara / www.navarafoto.cz

Nová wellness zóna, která se nachází ve druhém patře Aquaparku a má i samostatný vstup, nás nadchla na první pohled. Především díky rozlehlým prostorám, které mohou návštěvníci využít k odpočinku a relaxu po svých oblíbených saunovacích procedurách. Klienti zde mohou nově využít velmi prostornou finskou saunu, která má navíc rozšířené lavice (měří celých 70 cm – za to dáváme z redakce velký palec nahoru!), biosaunuochlazovací bazének. Celé wellness se aktuálně rozprostírá na téměř 300 m2 a zajišťuje tak velmi komfortní úroveň saunových světů, jež je pro správné saunování potřebné.

Kde se vzala sauna?

Historie sauny sahá až do 11. a 12. století. Sice se přesně neví, odkud se sauna vzala, ale parní lázeň byla velmi oblíbená převážně v severní Evropě. V 16. století tam veřejnou saunu měla prakticky každá vesnice. Součástí každodenního života byla hlavně pro Finy – jednalo se o místo, kde se spolu setkávali a mluvili. A od Finů také získala potní lázeň svoje jméno. Do Čech se sauna dostala až mnohem později a první veřejná vznikla až v roce 1946. 

Původně finské slovo „sauna“ označovalo malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používala jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny musí být velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem (to působí mimo jiné dobře na psychiku člověka). Pro lidský organismus je velmi zdravé, když tělo ohřejete nad normální tělesnou teplotu – začíná totiž relaxovat. Unavené svaly se postupně uvolňují a stresovaný mozek se zklidňuje, protože tělo do krve vyplavuje endorfiny (látky, které přinášejí úlevu).

Co je správné saunování?

Saunová lázeň by správně měla obsahovat tři kroky (několikrát opakované za sebou) – pobyt v suché prohřívárně, následné ochlazení a odpočinek. Délka pobytu v prohřívárně je pro každého jedince jiná. Někomu stačí pět minut, jiný vydrží klidně čtvrt hodiny. Pokud se saunováním začínáte, nemá smysl se přizpůsobovat ostatním – poslouchejte hlavně svoje tělo. Také záležína tom, kterou lavici v sauně zvolíte. Na vyšších lavicích je teplota logicky vyšší, takže začátečníci mohou volit na startu lavice spodní.

Pokud máte dostatek místa, je ideální si v sauně lehnout – a to z toho důvodu, aby hlava a zbytek těla byly v jedné teplotní úrovni. Nevystavujete tak organismus tomu, aby se vyrovnával ještě s rozdíly teplot jednotlivých částí těla. 

I způsob ochlazení si pak zvolte takový, jaký je vám příjemný. Někteří se zchlazují procházkou na studeném vzduchu, jiní volí studenou sprchu či vědro a my v redakci jsme milovníci ochlazovacích bazénků. Ten místní je navíc s průtočnou vodou, což znamená, že nefunguje na standardním chemickém procesu úpravy, kde by docházelo k jeho samovolnému ohřívání. Tím pádem by dosáhl vyšších teplot, než je žádoucí. Voda u tohoto průtočného bazénu se neustále doplňuje, takže je hygienicky ideální a navíc si udržuje konstantní teplotu studené vody z kohoutku.

Wellness v aquaparku

Nová prostorná wellness zóna v areálu olomouckého Aquaparku je dokonalou odpovědí na velkou poptávku klientů, kteří pociťují touhu žít zdravým životním stylem a mít možnost chodit pravidelně otužovat své tělo, aniž by se museli mučit tři hodiny v posilovně. Aquapark tak nabízí prostorné relaxační centrum, ve kterém můžete nechat veškeré starosti všedních dnů, a domů pak odejít příjemně odpočatí. Tím, že je wellness zóna ve druhém patře, máte zde pocit, jako byste byli mimo město a tak nějak blíž k nebi – večer můžete pozorovat hvězdy a užívat si tak opravdový relax.

Na co byste ovšem zapomínat neměli, je pitný režim. Saunováním totiž ztratíte až litr a půl tekutin. Karafu s vodou vždy najdete v klidných pohodlných odpočívárnách, ale připraveni jsou i na baru, kde můžete vybírat z nabídky ovocných a zeleninových šťáv.

Saunování by mělo být součástí životního stylu každého zdravého člověka. I když v redakci milujeme i sport, který také umí navodit úžasné stavy, sauna je pro nás (a hlavně naše organismy) takovou krásnou odměnou a vyplavením všech každodenních starostí, kterou si jednou za týden zkrátka vždycky dopřejeme!

Nové wellness v Aquaparku

K malé sauně a parní lázni ve wellness zóně olomouckého Aquaparku zde přibyla i biosauna, prostorná finská sauna, vnitřní a venkovní odpočívárny a ochlazovací bazének. Relaxační prostory tak celkově narostly na komfortních téměř 300 m2. Více inforamcí najdete na www.aqua-olomouc.cz

reklama