[OL]4you na

Zlepšete své jazykové dovednosti snadno a rychle

V dnešní době je znalost minimálně jednoho světového jazyka téměř povinností. Je jedno, jestli chcete jen cestovat, číst zprávy z cizojazyčných zdrojů nebo si najít práci v zahraničí. Bez kvalitního jazykového základu se neobejdete. Ale kde děláme chybu, že výsledky učení nejsou takové, jako bychom si představovali?

Zlepšete své jazykové dovednosti snadno a rychle
Pixabay

Největší chybou, proč nám učení moc nejde, spočívá v technice, jak se jazyky efektivně učit. Učíme se bez jakéhokoli systému a nulové výsledky obhajujeme tím, že na jazyky nemáme hlavu. Přitom by stačilo odstranit jen pár chyb, které při učení děláme.

1. Demotivace
„Na jazyky nemám hlavu.“ „Stydím se mluvit cizím jazykem, dělám spousty chyb.“ „Učím se už od základky  a pořád nic….“ To jsou nejčastější věty, kterými si obhajujeme naši neschopnost naučit se cizí jazyk a dá se říct, že je to český fenomén. V zahraničí se běžně setkáte s lidmi, kteří sice umí jazyk minimálně, přesto se nebojí a beze strachu se pouští do konverzace. Nebuďte na sebe tak přísní. Většině cizinců gramatické chyby vadit nebudou a ani neočekávají, že budete mluvit jako rodilý mluvčí.

2. Biflování slovíček
Znáte to. Přepisujete zdlouhavě nová slovíčka do sešitu, ale do paměti se nezapíší. Ony totiž nejsou pro naši paměť příliš zajímavá. Paměť neumí s často nicneříkajícími slovy zacházet. Nachvíli si je zapamatujete biflováním, ale po čase zmizí a vy se musíte opět podívat do slovníku, co daný výraz znamená. Naštěstí i na učení slovíček existuje paměťová technika takzvaná Technika klíčového slova. Slovíčka stačí přeměnit na obrazy, které budou barevné, fantazijní a emotivní, a tím lépe zapamatovatelné. V první kroku si nové slovíčko vždy co nejbarvitěji představujte, předmětu se imaginárně se dotýkejte, očichejte ho, ochutnejte, použijte ho s maximálním zapojením svých emocí. Druhým krokem je příběh, který můžete vynechat, pokud jste byli v prvním kroku úspěšní. Vyhledejte české slovíčko, které zní podobně jako to cizojazyčné, a snažte se je spojit větou nebo smýšleným příběhem. Fantazírujte a nebojte se, že si zasypete paměť desítkami příběhů. Ty postupně vymizí a v paměti zůstanou jen slovíčka. Tuto metodu zároveň oceníte v boji proti stárnutí mozku. Posledním krokem je fáze upevnění. Stačí si slovíčka s příběhem opakovat druhý, sedmý a dvanáctý den, ale můžete i dlouhodobě.

3. Neexistující systém
Nyní je třeba najít v učení systém. Učíte-li se nepravidelně, probranou látku neopakujete, stanou se z vás věčníí začátečníci. Efektivní studium spočívá na správném rozvržení lekce, závěrečném shrnutí a poctivém opakování. Nejprve si přečtete slovíčka, poslechněte si jejich výslovnost a prostudujte gramatiku. Až poté se vrhněte na úvodní článek. Gramatiku a slovíčka procvičíte a o lekci dál byste se měli posunout až poté, co zvládnete závěrečný překlad. 

4. Lenost
Pokud každou lekci probíráte nové téma a to minulé si nezopakujete, mnoho slovíček upadne do zapomnění. Když se vám do opakování moc nechce, docílíte toho, že se je budete učit pořád dokola. Naučená slovíčka je třeba si zopakovat do 10 minut, následně pak do 24 hodin. Pokud takové opakování neuděláte, nemůžete se pak divit, že do další hodiny polovinu z toho zapomenete.

 

reklama