Zlepšete svou paměť

Každému se občas stane, že zapomene. Ale selhává-li vám paměť častěji, měli byste paměť trochu potrápit. Jakou mozkovou rozcvičku si zvolíte, už je jen na vás.

Hana Došlová

Mozek je v nejlepší formě ve věku 16 až 25 let, poté se jeho schopnosti postupně snižují. Hůř se učíme nové věci, zapomínáme jména, čísla, nedokážeme už stíhat několik věcí najednou. Naštěstí stačí trochu změnit životní styl, a riziko rozvoje demence a dalších kognitivních poruch snížíme až o třetinu. Abychom mozek udrželi v dobré kondici, vyvarujte se stresu, nedostatku spánku, kouření, přemíry alkoholu, ale i sociální izolaci a pusťte se do tréninku.

Regenerujte: Vaše paměť potřebuje kvalitní odpočinek. Spát byste měli alespoň 8 hodin a během dne si dopřát pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Budete se pak lépe koncentrovat i při stresových situacích.

Čtěte: Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře, určitě jste zaznamenali výrazně větší slovní zásobu než mají nečtenáři. Díky čtení se naučíte rychleji zpracovávat informace a vypilujete obrazotvornost.

Luštěte, hrajte stolní hry: Luštění křížovek, sudoku nebo jiných rébusů není ani tak o znalostech jako o paměti. V klasických křížovkách se jednotlivá hesla většinou opakují a v podstatě stačí, aby vám odpověď rychle naskočila. Kdy naposled jste si zahráli pexeso?

Vzdělávejte se: Sledujte aktuální dění ve světě, čtěte noviny, jezděte na poznávací výlety, přihlašte se do kurzů, učte se nové jazyky. Učení jazyků vyžaduje specifický typ tréninku mozku. Navíc se ve světe neztratíte.

Čerpejte z přírodních zdrojů: Ginkgo Biloba obsahuje extrakt z listů stromu Jinanu dvoulaločného. Nejstarší strom roste v Japonsku již přes 1200 let. V listech je obsaženo velké množství flavonoidů, terpenů, organických kyselin a dalších jedinečných látek, které pomáhají udržovat paměť, zvyšují mozkovou aktivitu a schopnost soustředit se. Také se doporučuje jíst hodně ořechů, zejména vlašských, semínka, banány, avokádo, brokolici, česnek, borůvky, tmavou čokoládu, olivový olej a nezapomínat na pitný režim.

Dělejte věci jinak, než jste zvyklí: Pište, uchopujte předměty nebo třeba si čistěte zuby druhou rukou. Stimulujete interakci obou mozkových hemisfér, pomůžete tím „rozhýbat“ nervové cesty a posílíte šedou hmotu mozkovou. I když to zpočátku možná nepůjde snadno, dejte tomu šanci!

Po zpátku: Zkuste říkat slova pozpátku, nebo ještě lépe, pusťte se do celé abecedy, hlava se příjemně potrápí. Napoprvé to určitě nepůjde snadno, ale uvidíte, že to dříve či později to zvládnete.

Zapamatujte si nákupní seznam: Již žádné seznamy na papírkách nebo v telefonu.

Choďte mezi lidi: Pobyt ve společnosti stimuluje mysl, udržuje paměť a duševní schopnosti v kondici. Už máte naplánovaný večírek s rodinou nebo přáteli?

Zavřete oči, vypněte zvuk: Používejte více jiné smysly. Zkuste se třeba poslepu vysprchovat nebo sledovat film s vypnutým zvukem.

Cvičte paměť svých dětí: Aby dítě úspěšně zvládalo školní povinnosti, je důležité procvičovat jejich paměť pomocí zábavných rébusů, šifer a hádanek. Naučí se logickému a matematickému uvažování.

Hlavolamy skvěle procvičují myšlení i logiku, a navíc budete potřebovat nutnou dávku trpělivosti. Mívají jedno i více řešení, na které musíte postupně přijít. Při výběru se zaměřte na materiál, je důležitý z hlediska kvality a celkového provedení. Pokud teprve začínáte, nejdříve vybírejte hlavolamy s nejlehčí obtížností. Až se stanete jejich mistry, sáhněte po těch s větší náročností. Velký výběr hlavolamů najdete na Albi.cz

Rozvíjet logické myšlení, trénovat soustředění a procvičovat pohotový úsudek pomocí knih, je asi ten nejjednosušší způsob. Na trhu je nespočet sbírek lehčích i zapeklitých úkolů, díky kterým si vy nebo vaše děti provětráte mozkové závity.
Pokračování úspěšných tréninků Posilování mentální kondice na každý den v roce přináší opět osvědčená, a přesto neotřelá cvičení, při nichž si bez jakýchkoli pomůcek můžete potrénovat mozkové závity.
Slavná kniha amerického matematika Jak se jmenuje tahle knížka? vás vezme třeba na ostrovy poctivců a padouchů, do světa Alenky v říši divů a za zrcadlem a Shakespearova Benátského kupce, k inspektoru Fishtrawnovi ze Scotland Yardu, mezi vlkodlaky nebo za hrabětem Draculou celkem v 271 hádankách, chytácích či logických paradoxech. Úlohy jsou vhodné pro všechny milovníky záhad a logiky i pro ty, kdo se chtějí zdokonalit v řešení některých částí testů obecných studijních předpokladů.
Dvojici kamarádů v knize Rébusy pro děti – Honba za pokladem čeká bláznivá honba za pokladem, výlet mezi Inky a podivně podivná párty ve strašidelném hotelu. Napínavá dobrodružství v sobě skrývají záhadu na každé stránce – zašifrované vzkazy, tajné písmo, spletitá bludiště a mnoho dalšího.
Šifry pro kluky a holky vám pomohou nahlédnout pod pokličku rébusů a šifer. Dozvíte se vše o historii šifrování, seznámíte se s principy substitučních i transpozičních šifer, jak funguje Morseova abeceda a na jakém principu je založené Braillovo písmo. Samozřejmě si sami vyzkoušíte, jak dobrý luštitel jste.
Kniha Matematická dobrodružství obsahuje čtyři fantastické příběhy plné akčních úkolů, díky kterým si prověříte své matematické schopnosti. Na každé stránce najdete zadání, která musíte vyřešit. Jen tak pomůžete hrdinům prolomit tajné kódy, najít skrytá vodítka, vyluštit tajemné vzkazy, či dokonce zahnat meziplanetární krizi.
Pekelné úkoly čertí babičky jsou plné zábavných křížovek a osmisměrek. A protože jsou od čertí babičky, budou pěkně zapeklité.
V detektivním komiksu Inspektor Hopkins zasahuje, oceněným cenou Muriel, si vyzkoušíte svůj postřeh a důvtip při řešení více než čtyř desítek detektivních příběhů z nejrůznějších historických období. Určitě se pobavíte a dozvíte se věci, o kterých jste možná neměli ani tušení.

Cvičit mozek můžete i zdánlivě banální aktivitou, jako je skládání puzzle. Ovšem počítá se pouze klasické puzzle, které vezmete do ruky. TO elektronické se nepočítá. Rozvinete kreativitu a silně procvičíte logické myšlení. Pokud se chcete opravdu zapotit, doporučujeme puzzle s 18 tisíci dílky od Ravensburgeru.

Pamatujete tetris? Nyní si ho můžete ve hře Ubongo 3D zahrát v trojrozměrné podobě a tím si důkladně potrápit prostorovou paměť. Musíte naskládat všechny své kameny do prostorového kompaktního celku tak, aby respektovaly předlohu. Pokud máte s prostorovou představivostí problém, sáhněte po klasické 2D verzi.

50 rébusů do kapsy vám zkrátí dlouhé cestování nebo třeba čekání u doktora. Stačí sáhnout do kapsy a vyřešit všechny vizuální, jazykové, logické a matematické úkoly. Lušťovky jsou netradiční slovní rébusy, ve kterých hledáte skryté slovo. Fungují na principu rozkládání slov, když zjistíte, jaké vztahy mezi sebou mají části slov, odhalíte řešení. Chytré bloky potěší každého nadšeného lušťovkáře, který si rád láme hlavu nad různými typy rébusů.

#zdraví

reklama

PEARL DESIGN
Další články