Zpívánky Strýčka Líčka aneb úspěšný olomoucký hudebník Libor Navrátil

V jádru metalista, skvělý otec a mistr v jazykových přesmyčkách. Mluvíme o talentovaném hudebníkovi, který díky svým dcerám vytvořil desítky skladeb pod názvem Zpívánky strýčka Líčka. Za redakci [OL]4you jsme vyzpovídali úspěšného skladatele Libora Navrátila, jehož dětské písničky vytvářejí úsměv na tváři nejednomu malému dítěti.

Veronika Jínová

Ve dne hudba pro děti, večer pro dospělé

Příběh Libora Navrátila vypráví život úspěšného hudebníka, kytaristy, skladatele a olomouckého rodáka, který Olomouc miluje pro její historickou krásu, klid i ruch v jednom. Vedle stovek koncertů, které odehrál za dvacet let působení v metalové kapele HAZYDECAY, má se svou skupinou na kontě již sedm studiových desek včetně jednoho DVD z živého vystoupení. "Vedle 1000 odehraných koncertů, 10 oficiálních videoklipů, které kromě YOUTUBE rotují i na televizních stanicích OČKO, TV REBEL a FAJNROCK TV, pravidelně hráváme na letních festivalech a obrážíme prkna klubů po celé republice. Naše songy jsme představili třeba na festivalech Masters of Rock, Trutnov Open Air nebo Rock for People. Momentálně jsme oprášili akustický set našich písní a plánovaná vystoupení oddálila nebo spíše přerušila a zrušila světová pandemie."

Svou tvorbou Libor navíc zasahuje do srdcí dětí jako Libor “Líčko” Navrátil. Vznikl tak soubor dětských písniček s názvem Zpívánky strýčka Líčka. Mimo hudební kariéry, kterou Libor vnímá jako koníček a investici, která si musí na sebe vydělat, se živí jako dopravní dispečer. Jeho nejnovější videoklip s písničkou Šofér pepík je právě spojení dětského světa s reálným životem.

 

 

Hnedle-knedle a čumpocháče

Písničky pro děti jako strýček "Líčko" začal psát pro své dvě dcery Verunku a Mišku. Rodinný talent se v tomto případě nezapře, proto místo toho, aby svoje děti vedl k hrátkám s panenkami, tvoří se “svými holkami” úspěšnou pěveckou kariéru. "Pár let zpět, když jsem se svou ženou založil rodinu, jsem žil život plný práce, sportu a pravidelného intenzivního hraní se svou kapelou. Bylo to časově, ale hlavně psychicky i fyzicky náročné, potřeboval jsem trochu přibrzdit a hlavně jsem se chtěl začít věnovat víc své rodině.  A protože to jinak moc neumím, tak jsem to začal zkoušet po svém. Od mala jsem své dcerky vedl k hudbě a sportovním aktivitám, ale tak, abychom je mohli dělat společně. Jednou takhle v lednu jsem doprovázel svou starší dceru Verču do školy a jako obvykle jsme si hráli se slovíčky a vymýšleli přesmyčky. Z ničeho nic říkám dceři: Co kdybych napsal písničku?" A ona na to:  "Tak jo. A o čem?" Najednou mi na jazyk přišlo spojení povídala jedna babka, že jí doma skáče žabka. "No, třeba o žabce"... Verču jsem zavedl do školy, přišel domů, vzal kytaru, kus papíru a pero. Než se dcera vrátila ze školy, měl jsem celou písničku O žabce složenou i nahranou. Verča nazpívala sama sloku, refrén jsme si dali v duetu a naše první písnička byla na světě," popisuje Libor.

 

 

Dětské písničky Libora jsou postaveny na základě vymyšlených přesmyček, do kterých patří slova jako karihomatka, hnedle-knedle, umřelky nebo čumpocháče. Po složení několika písní bylo jasné, že skladby nezůstanou pouze u Libora v šuplíku, proto vznikla tendence vydat písničky na CD, které by sloužily jak jeho dcerám, tak ostatním dětem. "Samozřejmě jsem věděl, že kvalita mých nahrávek není dostačující pro CD nosič, tak jsem přemýšlel kde bych mohl písničky nahrát, aby to mělo i studiovou kvalitu. A tak jsem oslovil mého kamaráda a zpěváka Adama B. Sychrowa, klavírního virtuose Filipa Tailora, svého synovce Aleše Bodláka, nadaného hráče na klarinet, a producenta a majitele nahrávacího studia Davida Spilku. Adam s Filipem spolu v Olomouci založili Hudební Institut, na kterém oni a další vyučují hry hudební nástroje a zpěv. Zde jsem pod vedením Adama nahrával i s dcerou Verčou zpěvy svého prvního CD. Filip a Aleš mi vytvořil na své nástroje úžasné doprovody do písně Paní sněhuláková, mix a mastering proběhl v DS studiu pod vedením Davida Spilky.Inspirací pro dětské příběhy jsou Liborovi zážitky se svými dětmi nebo vzpomínky na své vlastní dětské sny a prožité situace, které vždy trochu pozmění, aby byly veselé a hezky se rýmovaly.

Do dnešní doby vyšly dva CD nosiče se čtrnácti písničkami od Strýčka Líčka. První CD nese název Zpívánky strýčka Líčka anebo písničky pro malé i ty větší a vyšlo v roce 2017. Novější CD z minulého roku s názvem Zpívánky strýčka Líčka II…O putování letem světem křížem krážem… dětem nabízí písničky ze světa zvířátek nebo například skladbu o Prdislavovi a Prdimírovi. "Nenápadně a pomalu pracuji na dalších písních a uvidíme, jestli vzniknou i Zpívánky III. Momentálně se snažím propagovat Zpívánky II a v nepravidelných intervalech vypouštím na svém Youtube kanále ilustrované videoklipy svých písniček,” dodává Libor Navrátil.

Součástí zakoupených desek je také zpěvník s dětskými omalovánkami. "Protože si má dcera ráda kreslila a malovala obrázky, tak jsem se rozhodl, že zpěvník rozšířím i o omalovánky. Vymyslel jsem a zrealizoval i další věci jako pexeso, samolepky, odznaky. Ty už nejsou nedílnou součástí CD, ale přikládám je jako dárek při koupi CD nebo jako odměnu dětem při svém vystoupení." Písně si můžete stáhnout také jako MP3 v aplikacích iTunes, Spotify nebo Google Play. 

V době, kdy nám situace umožňuje navštěvovat koncerty a jiné festivaly, můžete vystoupení Strýčka Líčka vidět také naživo. Písničky ze Zpívánek si mohly děti společně s ostatními zazpívat například na Dnech evropského dědictví v Olomouci, na Litovelském otvíráku nebo třeba na Zámeckém kulturním létu v Moravské Třebové. "Tato doba je hodně zvláštní a snažím se zákaz zpěvu a zrušené vystoupení kompenzovat tvorbou videoklipů a skládáním nových písní, které snad v blízké době bud moct naživo představit. Animované videoklipy pro mě tvoří mistr ilustrací Jiří Miškeřík, který vdechuje mým písním život. Jirka má skvělé nápady a Zpívánkám dává třetí rozměr, za což má můj velký dík a respekt a doufám, že naše spolupráce bude pokračovat i do budoucna. V tuto chvíli je důležité, abychom tu Covid mrchu porazili, zbavili se strachu, vypjatých situací a lidsky ze opět stabilizovali a mohli se naplno věnovat sportu, kultuře a dalším aktivitám, které plní naše životy radostí."

Písničkář "Líčko" navíc vždy vystupuje se svými dcerami, které děti učí jednoduché taneční sestavy nebo pomáhají se stavbou koncertových kulis. "Náš interaktivní program je určen pro rodiny s dětmi a hodí všude tam, kde se lidé chtějí bavit hudbou s českými texty a při kterém se děti zapojují do představení. Například nenáročnou formou plní úkoly, odpovídají na kladené otázky a zpívají písně, které se v programu naučí, za což si pak odnáší drobné odměny," dodává strýček Líčko.

CD Zpívánky Strýčka Líčka za redakci OL4you doporučujeme jako tip na vánoční dárek pro vaše deti. Více informací o Zpívánkách stýčka Líčka najdete zde. 

 

 

#cd #děti #hudebník #zpěvák

reklama

Další články