[OL]4you na

Kde se zrodil Valentýn...

Romantický kýč? Kopírování Ameriky? Nesmysl, který všem nezadaným jen přitíží na duši? Možná od všeho kousek. Ale co se svátku všech zamilovaných nedá upřít, tak to je jeho zajímavý a vlastně neštěstím okořeněný původ, který ani v nejmenším není americký...

Kde se zrodil Valentýn...

Jak je to s Valentýnem...
Valentýn je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia a sahá až do dob antického Říma. V předvečer tohoto dne byly ve starověkém Římě do "urny lásky" vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vylosoval, se měla stát jeho milou. Ovšem legenda také říká, že Valentýn, kterého si 14. února připomínáme, byl podle většiny historiků biskupem z Terni a žil ve 3. století. Císař Markus Aurelius Claudius tehdy zrušil manželství, protože nechtěl, aby se muži rozptylovali od vojenských povinností. Jenže Valentýn mladé páry dál tajně oddával. Byl zatčen a 14. února roku 269 ho císař nechal popravit. Každopádně svátek Lupercalia splynul s oslavami mučednictví svatého Valentýna a vznikl náš novodobý Valentýn, kterým opěvujeme lásku.

Dnešní oslavy
Valentýnské oslavy jsou mnohdy skutečně pompézní, obzvláště v Americe, kde je Valentýn velmi oblíbený. Konají se velkolepé party, večeře a předávají se květiny a zamilované dary, jejichž hodnota bývá dost často vyšší než vysoká. I kvůli místní popularitě a tím související pompéznosti se proto často zapomíná na původ svátku, který je přitom ryze evropský. V samotné Itálii, kde vznikl, je dodnes rovněž oblíbený. Vzhledem k naturelu Italů je i přes vtíravou komerčnost na prvním místě stále romantika. Zamilované dvojice si dávají dárky, galantní Italové nešetří květinami a samozřejmostí je večeře. Vždyť přece láska prochází žaludkem!

Oslavy u nás
Romantické večeře jsou stále oblíbenější i v našich končinách. A jsou takovou třešničkou na dortu. Jako malí (a někdo tento zvyk zachovává i v dospělosti) si dáváme zamilované valentýnky (mimochodem - klasické pohlednice s láskyplným vyznáním pocházejí z Anglie, kde se dodržoval zvyk na svátek sv. Valentýna posílat milované osobě anonymní dopisy), pak přicházejí květiny a drobné dárky, abychom si později vychutnávali romantická menu, která nám servírují už takřka v každé restauraci.

Jak hodláte slavit Valentýna vy? Nebo pořád dáváte přednost Máchovu 1. máji? Ať je to, jak chce, pořádným polibkem rozhodně nic nezkazíte ani na Valentýna, ani na prvního máje. A vlastně žádný den!

reklama