[OL]4you na

Když světový mír není jen prázdná fráze a pomoc se stává samozřejmostí

Agrese, naprostá šílenost, nepochopitelná zrůdnost, neštěstí, marnost, zoufalství. Solidarita, touha pomoci, všeobjímající podpora, sounáležitost, nezměrná lidskost. Válka není černobílá. Ta, která je vyvolána tyranem, tím spíš. Válka nemá vítěze, ale mnohé o lidech odhalí. A toto aktuální odhalení dává jistou naději...

Když světový mír není jen prázdná fráze a pomoc se stává samozřejmostí

Je to pár dní, co celý svět paralyzovaly zprávy o ruském vpádu na Ukrajinu. Ze záběrů, které se na nás nepřetržitě valí ze všech stran, člověka mrazí. Je vůbec možné, že v dnešním světě existují tak odporní tvorové jako ruský prezident? Copak se lidstvo dost nepoučilo z minulosti? Žít si své vlastní životy v míru je málo?

Válka je příšerná věc, ať se odehrává kdekoliv. Nakonec stejně není vítěze. Tahle s sebou ale přináší nebývalé činy provázené semknutostí takřka celého světa, s jakou absolutně nikdo nepočítal. A tím méně Putin. Sounáležitost, podpora a chuť pomoci, to je něco, co dává ohromnou naději nejen bojujícím Ukrajincům, ale i nám všem, že bude dobře. Že když o něco jde, lidé se dokáží domluvit, a je úplně jedno, na jaké straně politických lavic sedí, jakého jsou vyznání, odkud pochází, zda nosí roušky, nebo jsou proti nim. Ta ochota, s jakou tisíce a tisíce obyvatel nejrůznějších koutů planety posílají finanční i materiální podporu tam, kde je to potřeba, ta houževnatost, s níž organizují pomoc pro uprchlíky před válkou, ta lidskost, s jakou přijímáme ženy a děti do svých domovů, abychom jim ulehčili situaci. To dojímá. Semkli jsme se jako národ, což znamená strašně moc, protože teď nejde o sdílenou radost z vyhraného turnaje, válka není Nagano. Tohle je mnohem hlubší. A neoddiskutovatelným faktem také je, že tato válka světu přinesla nového Superhrdinu. Žádný Superman, žádný Batman, ale prezident Zelenskyj...

Přát si klid na všech frontách a světový mír není nic hloupého. Naopak. Našim dětem musíme ukázat, že to jde. Že dobro zvítězí. A i když přiznáváme, že ani pro nás není v současné době úplně jednoduché plnit stránky pozitivně laděnými články a příspěvky, budeme se o to snažit ze všech sil. Protože přinášet někomu potěšení, úsměv a radost je také účinná zbraň.

Jsem hrdá, jak jsme se jako Češi k ukrajinskému neštěstí postavili. Ukázali jsme nejen jim, ale také sami sobě, že jsme dobří lidé, což zní možná banálně, když se ale nad tímto souslovím hlouběji zamyslíte, pochopíte, že to je nejvíc. Nejvíc na světě.

reklama