[OL]4you na

Letní shakespearovské slavnosti 2024 odstartuje komedie Marná lásky snaha. Vstupenky jsou již v prodeji

Již téměř tři dekády patří léto anglickému géniovi Williamu Shakespearovi. Letošní ročník shakespearovských slavností otevře komedie Marná lásky snaha.

Letní shakespearovské slavnosti 2024 odstartuje komedie Marná lásky snaha. Vstupenky jsou již v prodeji

Tři rozesmáté premiéry

Diváci Slavností si tento rok užijí hned tři nové komedie. Nabitý program, čítající více než 160 představení, zahájí na konci června premiérová inscenace Marná lásky snaha. Ostrava pak chystá Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete a bratislavskou novinkou bude Zkrocení zlé ženy.

V Inscenaci Marná lásky snaha, komedii intelektu a lásky, na jejímž počátku stojí čtyřnásobná přísaha askeze, se v režii Filipa Nuckollse představí charismatický Filip Březina jako král navarský. Roli francouzské princezny, která přiměje krále zpochybnit svá rozhodnutí, si zahraje Anna Fialová, která vzpomíná na své první účinkování na Slavnostech: „Bylo mi tam tenkrát moc dobře a letos je tu tedy neskutečně boží parta lidí. Je to skvělé a společně pracovat je sen. A hraje se na Purkrabství, to se dost těším. Baví mě letní večery, vlastně i ty studenější a klidně i malinko deštivější.“ Aniččin herecký partner Filip Březina si naopak v plenéru zahraje úplně poprvé a k nabídce Letních shakespearovských slavností říká: „Nerozmýšlel jsem se ani vteřinu, protože jsem si hraní na Slavnostech chtěl vždycky vyzkoušet. Láká mě to. Navíc jsem vždy hrál pouze v Shakespearových tragédiích. Takže vyzkoušet si komedii pro mě bude příjemná změna.“ V dalších rolích se můžeme těšit na Petra Čtvrtníčka, Václava Koptu, Jiřího Vyorálka, Annu Kameníkovou, Lukáše Příkazkého, Leoše Nohu nebo Lucii Polišenskou.

Hamlet volí „nebýt”

Po osmi letech se rozloučíme s Hamletem, oblíbeným králevicem dánským, v režii Michala Vajdičky. V sedmi srpnových termínech si tak mohou diváci naposledy vychutnat herecké mistrovství Jaroslava Plesla, Hynka Čermáka, Veroniky Khek Kubařové, Veroniky Čermák Mackové či Lenky Vlasákové.

Na programu jsou i populární stálice a mezinárodní host

A co dalšího je na repertoáru? Dočkáme se loňské premiérové hry Jak se vám líbí, znovu zažijeme magickou Bouři, nesmí chybět krutovládce Macbeth, příjemně nás ovane Zimní pohádka a od srdce se zasmějeme s Veselými paničkami windsorskými. A spolu se svými existenciálními otázkami se ještě jednou objeví Hamlet, a to v neotřelé inscenaci z produkce Prague Shakespeare Company, Bremer Shakespeare Company a Oděského akademického ukrajinského divadla Vasyla Vasylka.

Letní shakespearovské slavnosti 2024 se konají od 26. června do 7. září v Praze (Nejvyšší purkrabství Pražského hradu a Letní scéna HAMU na Malostranském náměstí), Brně, Ostravě a Bratislavě. Na programu je 13 titulů a více než 160 představení.

Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách festivalu www.shakespeare.cz nebo v prodejní síti www.ticketmaster.cz. Aktuality a zajímavosti nabízí Instagram a Facebook.

 

FOTO: Filip Březina a Anna Fialová - Marná lásky snaha, premiéra LSS 2024, zdroj: © AGENTURA SCHOK, foto: Pavel Mára

reklama