[OL]4you na

Podzimní výstava se blíží. Výstaviště Flora přivítá Společné kořeny

Desítky tun lákavé zeleniny a voňavého ovoce, tisíce barevných květin a pět desítek stromů. To vše bude na letošní podzimní výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex součástí hlavní expozice v pavilonu A. Doslova jej zaplní celé Československo plné zeleně, barev a vůní. Jedinečný svět, na jehož návštěvu mají lidé pouze čtyři dny. Výstava ponese název Společné kořeny a uskuteční se od 5. do 8. října.

Podzimní výstava se blíží. Výstaviště Flora přivítá Společné kořeny

Letošní hlavní expozice vznikla u příležitosti 30 let od rozdělení Československa s důrazem na to, že stále trvá ojedinělé spojenectví a vztah mezi Českou a Slovenskou republikou. "Středobodem hlavní expozice bude Československá republika osázená skutečnými stromy a prozářená floristickou výzdobou. Po bocích pavilonu a nad hlavami návštěvníků bude prostor pro prezentaci špičkových zemědělských výpěstků od českých, moravských i slovenských producentů ovoce a zeleniny," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Kvalitní česká zelenina i ovoce budou na prodej přímo v pavilonu A
Kořeny mají na výstavě několikerou symboliku. Jednak jako základ pro růst květin, ovoce i zeleniny a pak také jako vyjádření společného ukotvení obou republik, které z Československa vzešly. A to bez ohledu na to, že dnes mezi Moravou a Slovenskem vede státní hranice.

Autory hlavní expozice jsou uznávaní floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík. Díky jejich projektu se v pavilonu A, jenž má rozlohu 4000 m2 v působivé formě objeví na téměř 30 tun kvalitní tuzemské zeleniny a ovoce, čtyři a půl tisíce řezaných i hrnkových květin a také padesát stromů. "Tento jedinečný svět plný barev, vůní a světla bude existovat pouhé čtyři dny. Pro návštěvníky je to příležitost udělat si neopakovatelné fotky, všechny srdečně zveme," uvedl Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.

Zdravou tuzemskou zeleninu a ovoce si návštěvníci budou moci v pavilonu A i zakoupit. Ve foyer budou připraveny stánky s výpěstky od tuzemských pěstitelů, kteří se přímo podílejí na vzniku hlavní expozice.

Své místo v pavilonu A bude mít také prezentace Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, jde o státní příspěvkovou organizaci zřízenou Ministerstvem zemědělství. V jeho stánku budou připraveny hry, soutěže, kvízy a odměny pro děti či výstava Po stopách Antonína Švehly.

Velké Zahradnické trhy, gastrozóny i místa k odpočinku
Zásadní podíl na vzniku hlavní expozice v pavilonu A má také významná finanční podpora od Statutárního města Olomouce i dlouhodobá spolupráce Výstaviště Flora Olomouc s řadou profesních organizací. Ty výstavě dodávají záruku odbornosti, kvalitní edukace a exkluzivního přístupu k výpěstkům té nejvyšší kvality. "Konkrétně jde o Zelinářskou unii Čech a Moravy, Ovocnářskou unii Moravy a Slezska, Školkařský svaz Ovocnářské unie České republiky, Český zahrádkářský svaz a také Svaz školkařů České republiky," uvedla Eva Fuglíčková.

Podzimní výstava nese také silný ekologický aspekt. Zviditelnění českých a moravských výpěstků je vnímáno jako podpora odbytu tuzemských výpěstků. A ty jsou – oproti ovoci a zelenině z dovozu – šetrnější k životnímu prostředí, neboť přináší výrazně nižší uhlíkovou stopu a také zajištění další péče o krajinu v České republice.

Návštěvníci podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex se mohou těšit i na velké Zahradnické trhy s bohatou nabídkou výpěstků a zahradnických potřeb. Dorazí na ně více než 120 prodejců. Připravené bude i kvalitní občerstvení, dostatek gastrozón a míst k odpočinku.

Kuchařská soutěž i úžasná cukrařina na gastrofestivalu Olima
Nedílnou součástí akce jsou také ochutnávky vína na akci Dny moravských vín, Mezinárodní včelařská výstava Hanácká včela či expozice Českého zahrádkářského svazu s oblíbeným posezením u vína a pěstitelskou poradnou.

Velký prostor na výstavě patří festivalu gastronomie a nápojů Olima. Na něm se lidé mohou těšit jednak na Gastro Olomouc Olima Cup – tradiční kuchařskou soutěž pro talenty ze středních škol a učilišť a na Moravský cukrářský šampionát – prestižní cukrářskou soutěž.

Milovníci kvalitní gastronomie si jistě užijí také jubilejní 20. ročník soutěžní přehlídky Grand Prix ovocných destilátů Flora košt. Návštěvníci se letos mohou těšit na více než 300 vzorků kvalitních destilátů.

Jedním z velkých lákadel výstavy bude v historické oranžerii expozice věnovaná koření a bylinkám. Zaštiťují ji znalci ze spolku pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO. Na místě bude připraven také prodej bylin a koření.

Expozice domácích zvířat pro děti vznikne díky spolupráci se zoo a svazem chovatelů
Velké oblibě se především u menších návštěvníků na Flora Olomouc – Hortikomplex těší oblíbená venkovní expozice domácích zvířat Babiččin dvoreček. Připravena bude také letos, a to díky spolupráci Výstaviště Flora Olomouc s olomouckou zoo a také s Českým svazem chovatelů – základní organizací Kožušany.

K podzimní výstavě pak neodmyslitelně patří i bohatý doprovodný program, na venkovní scéně Samba naproti sbírkovým skleníkům bude připraveno pásmo přednášek a workshopů s tipy pro pěstitele či s návody na netradiční podzimní vazby a dekorace. Workshopy a přednášky pak doplní hudebních vystoupení.

Návštěvníci podzimní výstavy pak mohou počítat i s kvalitní gastronomií a občerstvením odpočinkovými zónami, floristickými show či se soutěží žáků základních škol Olomouckého kraje ve vyřezávání a zdobení dýní Dýňodlabání.

 ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ EXPOZIC:
Pavilon A: Společné kořeny – hlavní expozice

Přístavba pavilon A přízemí: Expozice Českého zahrádkářského svazu

Přístavba pavilon A patro: Festival gastronomie a nápojů OLIMA

Galerie pavilon A: Gastro Olomouc Olima Cup, Moravský cukrářský šampionát, Flora košt

Venkovní areál: Zahradnické trhy

Pavilon E: Expozice SZIF, Regionální potravina Olomouckého kraje a Klasa

Oranžerie: Koření a byliny, PELERO CZ Spolek pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin

Pavilon G: Hanácká včela, mezinárodní včelařská výstava

Pavilon H: Doprovodné trhy + Expozice Dýňodlabání

Terasa pavilonu A: Dny moravských vín

Areál Samba: Doprovodný program

Čas konání: čtvrtek – sobota 9:00 - 18:00, neděle 9:00 - 17:00

Základní vstupné: 190 Kč na místě, online zvýhodněné do 28. 9. za 170 Kč, od 29. 9. do 8. 10. za 180 Kč

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Mgr. Marka Výborného, ministra životního prostředí Mgr. Petra Hladíka, hejtmana Olomouckého kraje Ing. Josefa Suchánka a primátora Statutárního města Olomouce Mgr. Miroslava Žbánka, MPA.

FOTO: Výstaviště Flora Olomouc

reklama