[OL]4you na

Povinná výbava k moři: slušné chování, úsměv i láska

Občanka nebo pas, plavky, opalovací krém, sluneční brýle, lehátko... Ne, tak přesně o těchto nezbytnostech následující řádky nebudou. Tohle všechno si totiž můžete kdekoliv pořídit. Co si však za peníze nekoupíme, a přesto by mělo být naší "povinnou" výbavou, pokud se chystáme na dovolenou k moři, je pro hezky strávené dny všech zúčastněných mnohem podstatnější...

Povinná výbava k moři: slušné chování, úsměv i láska

Slušné chování a vychování
Jsme tu a teď nám to tu patří. Ne, tak to vážně ne. Je hezké, že jsme konečně dorazili do naší dovolenkové destinace, ale rozhodně to neznamená, že jsme tu "doma" a že nám to tu "patří". Slušné chování a vychování by mělo být povinnou výbavou každého turisty. Za všech okolností bychom měli ctít pravidla země, kde jsme se rozhodli strávit naši dovolenou. Měli bychom být slušní, ohleduplní k okolí. Zkusme na to, prosím, myslet, až se budeme překřikovat na pláži, kouřit dětem od sousedů pod okny, zabírat místo široko daleko, přestože by nám stačily dva ručníky, v restauraci konzumovat vlastní nápoje, do kostelů a památek vstupovat v plavkách(!).

Láska k přírodě a ochrana všeho živého
Líbí se vám moře? Milujete jeho čistotu a krásu? Rádi pozorujete, jak se pod hladinou prohánějí hejna rybek a na skalách se líně vyhřívají krabi? Věřte, že jim se jejich život také líbí. Je to JEJICH moře. Jejich domov. Nám nedává nikdo právo je jen tak pro zábavu lovit a vystavovat krutému sušení na slunci jen proto, abychom je před cestou domů stejně všechny vyhodili, protože prostě smrdí... Na mnoha místech v turistických letoviscích je lovení živých mušlí, hvězdic, krabů nebo ježků už zakázáno. Naštěstí. Kéž by všichni ti lovci se síťkami pochopili proč. A jejich rodiče rovněž. Bylo by hezké, kdyby měly co obdivovat i naše děti a jejich děti...

Znalost a dodržování dress codu
Už jsme to naznačili - v plavkách do kostela prostě nechoďte. Nikde. A ani do restaurace. Pro valnou většinu národů je návštěva restaurace společenskou událostí a tomu je vhodné přizpůsobit oděv. A je úplně jedno, zda vyrážíte do restaurace u pláže, nebo do vyhlášeného podniku v centru města. Plavky do restaurace nepatří - platí to jak pro muže, tak pro ženy.  Ale když jsme u těch plavek, i tady si musíte dávat pozor. Jsou změ, kde vám hrozí postih i za opalování nahoře bez. Pokud se rádi koupete nazí, pak vyhledejte nudistickou pláž, nebo se rovnou vypravte do nudistického kempu! Tam pak nemusíte řešit ani oblečení v restauraci. :)

Úsměv na tváři a otevřené srdce
Zní to sice jako banalita, ale s úsměvem jde vždy všechno lépe. Platí to i na dovolené. My Češi obecně platíme za málo se usmívající národ, tak pojďme naši reputaci v tomto ohledu napravit. Slunce pálí, moře se vlní, cikády si jedou svoji nekonečnou melodii... Komu by se chtělo mračit! A zkusme být více otevření. Novým lidem, novým zážitkům. Zkrátka vychutnat si dovolenou plnými doušky... Stojí to za to.

Hezké prázdniny!

FOTO: Freepik

reklama