[OL]4you na

Proč milovat Olomouc?

Olomouc je mrtvé město. Nic se tu neděje. Je tu bordel. Špatně se tu podniká. V tom výčtu negativ, která se porůznu objevují na sociálních sítích nebo probublávají při nejrůznějších rozhovorech na ulici, v taxíku či při pivu v hospodě, by se dalo pokračovat. Lidé nebudou nikdy úplně spokojení, tak to zkrátka je. Ale opravdu je to s naším městem tak špatné? My si to ani v nejmenším nemyslíme. Problémy jsou všude, ale my si jednoznačně stojíme za tím, že Olomouc je láska.

Proč milovat Olomouc?

Když někde vyrůstáte od narození, často zapomenete vnímat kouzlo tohoto místa. Když vám pak známí říkají, jaké máte štěstí, že žijete v tak hezkém městě, ani vám nedochází, že mají vlastně pravdu. Zkusili jste si někdy Olomouc projít jako turisté? Jen tak se toulat uličkami, nechat se unášet historií, vychutnat si přítomný okamžik, dobrou kávu nebo místní výtečnou gastronomii?

Ano, Olomouc je malé město, což je na jednu stranu nesporná výhoda, protože každý z nás zná člověka, který zná dalšího člověka a lehce se tak dostanete k jakémukoliv kontaktu, také město přejdete za pár desítek minut z jedné strany na druhou, ale zase může být obtížnější rozvíjet zde byznys. Jenže i s tím se dá bojovat - kvalitní a poctivou prací, zapálením, dobrým nápadem a ještě lepším produktem. Mnohé podniky jsou důkazem toho, že to skutečně jde. Ano, chodníky bývají zarostlé, bydlení tu není nejlevnější, silnice jsou často ucpané. Věřte ale, že každé město má svá negativa a vlastní nešvary. Vždy je co zlepšovat. Pojďme to ale vzít za opačný konec. Vyjděte z domu s myšlenkou, že si Olomouc chcete užít. Tohle město má totiž opravdu co nabídnout! 

1. Historie
Olomouc je perla. I proto se u nás tolik líbí turistům z celého světa. Věděli jste, že první archeologické nálezy je možné zařadit do starší doby kamenné a trvalé osídlení Olomouce se datuje do neolitu?Známy jsou vykopávky z doby bronzové, lze doložit keltské a germánské osídlení, pobývali tu i Římané. Olomoucký hrad vznikl na počátku 11. století, o čemž je zmínka v Kosmově kronice, dějiny Olomouce jako královského města se pak píší od roku 1253. A že byly pestré! Historie Olomouc mnohdy nešetřila (mor, požáry, obléhání, války), ale to, co nám tu naši předkové zanechali, předčí všechny nemilosrdné rány osudu i protivníků. Druhá nejstarší univerzita, Sloup Nejsvětější Trojice, arcibiskupství, řada kašen, domů s příběhem, varhan, na něž jezdí hrát varhaníci z celého světa, kostelů... A těch osobností, co si sem našlo cestu, o množství slavných rodáků ani nemluvíme. Odkazy dob minulých jsou zkrátka nespornou chloubou našeho města.

2. Univerzita
Zdejší vysoká škola byla založena v roce 1573. Jak již bylo zmíněno, je druhou nejstarší univerzitou u nás. Olomouc platila za centrum vzdělanosti napříč staletími a troufáme si tvrdit, že je to tak dodnes. Sepětí města a univerzity, vzájemná spolupráce při mnoha aktivitách - to je něco, co dělá z Olomouce vskutku jedinečné místo. Žije to tady a Olomouc si díky přítomnosti mnoha mladých lidí, kteří zde po studiu zůstávají a rozvíjejí svoje podnikatelské záměry, drží pověst města, kde stojí za to bydlet.

3. Kulturní vyžití
Divadla, festivaly nejrůznějšího ražení, koncerty, galerie, výstavy, kina, akce pro děti, vánoční i jakékoliv jiné trhy, slavnosti, kluby, venkovní amfiteátry… Trefit se do vkusu lidí bývá pochopitelně těžké, ale pokud se někdo jen trochu zajímá o kulturní dění, musí si tu přijít na své. V kulturním kalendáři málokdy naleznete prázdné okénko a faktem je, že do Olomouce se za kulturou sjíždějí lidé nejen z širokého okolí, ale i ze zahraničí. A to vážně není málo. A dovolujeme si tvrdit, že rok od roku je akcí víc a víc.

4. Zajímavé podniky
Restaurace, bary, obchody, pekárny s příběhem, paštikárna, balijské koláče, fantastičtí šéfkuchaři, kavárny na každém rohu... Je tu tolik zajímavých podniků, jejichž majitelé a provozovatelé si zaslouží smeknout. Ale také bychom neměli zapomínat je podporovat, protože to, že k nim můžeme kdykoliv zajít, není samozřejmostí. Je za tím spousta dřiny a obětování. Važme si toho. A važme si každého, kdo něco dělá pro druhé.

5. Příroda
Často slýcháme, že parky nejsou, co bývaly. Ano, chybí v nich kaštany. Ano, květinové záhony vypadají jinak. Ale tolik zeleně, co centrum města nabízí, rozhodně nepatří k běžným standardům. A že Olomoučané parky milují, je vidět zejména o víkendech. Ty davy lidí, co se tu prochází, děti si hrají a dovádí... Je to pěkné. A kdo vyhledává raději klid lesa, i ten si to tu musí oblíbit. Stačí sednout na kolo, na autobus či vlak a za chvíli si užíváte přírodu. V okolí najdeme skvělé cyklistické trasy i trasy pro pěší, spoustu atraktivních lokalit včetně jeskyní, hradů, zámků. Nesmíme zapomenout ani na ZOO, která je velkým lákadlem pro malé i velké. V létě je kam vyrazit k vodě, v zimě na lyže. A to je přece skvělé.

Někdy jen stačí chtít vidět hezké věci a ony se vám vyjeví. Svět je barevný, tak si sundejte černobílé brýle a vydejte se objevovat krásy Olomouce! Je jich dost.

reklama