Projekt Jsme ze stejné planety ve Velké Bystřici bude!

Projekt o lidských kořenech, umění a gastronomii. Tak bychom popsali událost Jsme ze stejné planety, která se i letos uskuteční v amfiteátru Velké Bystřice. Tentokrát ji pořadatelé rozdělili do tří termínů. Těšte se, bude to velké!

Veronika Jínová

Zapuštění kořenů nedaleko Olomouce

Historie události Jsme ze stejné planety se začala psát v roce 2015, kdy známý fotograf Jindřich Štreit představil své fotografie třiceti cizinců z celého světa žijících v České republice. Věta jednoho z cizinců o vykořeněnosti přiměla pořadatele akce Hanku a Josefa vysadit v parku ve Velké Bystřici několik stromů, které mají symbolizovat „zakořenění“ cizinců v Česku. Společně tak založili první mezinárodní park u nás.

„Ještě stále se nás lidé ptají, o čem projekt je. Je o kořenech. O kořenech stromů, ale především o kořenech lidských.“

Všechny dosavadní ročníky Jsme ze stejné planety se těší skvělé návštěvnosti, radosti a mnoha zážitkům. O kvalitě tohoto projektu svědčí i zapojení mnoha zajímavých a významných osobností jako je Lukáš Hejlík, fotograf Jindřich Štreit, fotograf Tomáš Helísek, architekt David Vávra a desítky dalších osob. Letošní ročník laskavě podpořil velvyslanec Velké Británie Nick Archer.

Sázení, zábava, přátelství a food festival rozproudí Velkou Bystřici

Tradice se musí dodržovat, proto i letos bude ve Velké Bystřici vysazeno 29 stromů. Tentokrát výsadbu pořadatelé rozdělili do tří termínů, vše ve znamení Velké Británie a Irska.

pátek 28. května od 16:00
První část stromů bude do země zapuštěna 28. května za přítomnosti úspěšného architekta Davida Vávry, jež na závěr tohoto dne popovídá o Londýně.
Ke slavnosti výsadby patří společnost přátel –⁠ všichni jste vítáni! Sraz bude v 16:00 v Kozinově ulici, která na chvíli převezme podobu slavné Abbey Road. Tak jako členové Beatles se budete moci projít a vyfotit na přechodu s legendárním broukem. O žízni během dne určitě nebudete – osvěží vás pivo a jiné nápoje z nového pivovaru Tvarg.

sobota 5. června od 10:00
Stromy prezentující zapuštění kořenů cizinců v Česku budou v sobotu 5. června sázeny po celém území Velké Bystřice. Sraz všech zájemců bude tentokrát na odpočívadle před Domem pokojného stáří sv. Anny v 10 hodin. Později se akce přesune do zámeckého parku – zde si budete moci opéct špěkáček, podílet se na instalaci tradiční výstavy fotografií Jindřicha Štreicha, případně si i trochu zasportovat. 

sobota 12. června od 12:00
Událost Jsme z jedné planety vyvrcholí právě v sobotu 12. června, kdy bude vysazeno posledních šest stromů. Součástí hlavního programu bude fantastický food festival (od 11 hodin) s obrovským množstvím skvělého jídla a pití. Svou účast na food festivale potvrdil například brněnský Bücheck (hlavní tahák každého ročníku), těstovin plný Pastatruck, Club 52 s rybími specialitami, dále olomoucká Špagetárna Franc Lemstra s holandskými sýry. Horko a žízeň vyřeší pivovat Tvarg, Cidre99, Sklep 58, olomoucký Open Wine, poté kavárny KAFE JAK LUSK, Kikafe, Traffic CoffeeNebe počká a mnoho dalších gastro nadšenců.

Letos se pořadatelé opravdu vyšvihli. Do programu akce zakomponovali vystoupení Kabaret Dynamit novocirkusové kabaretní koláže Cirk La Putyka. S nimi zažijete elektrizující show, kde smích střídá údiv a slzy úžas. Budete se smát i dojímat, budete chtít tančit, zpívat a nebude se vám chtít jít domů. Vstupenky jsou právě v předprodeji! Kde je můžete získat jsme sepsali do samostatného článku zde.

Jedna stovka = jedna placka = jeden dobrý skutek

Pět předchozích ročníků události Jsme ze stejné planety byly převážně financovány díky pomoci různých podporovatelů. Ale zrovna teď nemají pořadatelé odvahu žádat o podporu ty, co by potřebovali podpořit sami. Vymysleli proto systém dobrovolného vstupného, který je férový pro všechny. Za jednu stovku zakoupíte na jenom z prodejních míst dobrovolnou vstupenku v podobě placky s logem Jsme ze stejné planety. Placky zároveň slouží jako lístek do bohaté tomboly, která bude slosována už před akcí. Některé zajímavé ceny totiž užijete rovnou v parku – poukázky na konzumaci, ochutnávky nebo vstupenky na Cirk La Putyka.

Placky jsou aktuálně v prodeji v prostějovských kavárnách Nebe počká a Canall coffee, v Olomouci je zakoupíte v KAFE JAK LUSK, v pražírně kávy Kikafe nebo všech podnicích Traffic Coffee. Odznáčky si samozřejmě můžete koupit i na místě, a to na informacích nebo u dobrovolníků, kteří je v parku budou prodávat.

Další informace hledejte na www.jzsp.cz, na Facebooku či Instagramu akce.

 

 

 

 

#gastronomie #gastrotipy #jsme ze stejné planety #olomouc #událost #události

reklama

pearl-design
Další články